Anasayfa / Genel / Tromboze Hemoroid Ameliyatı Sonrası
1141G926

Tromboze Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Makatta ağrı, kanama ve ele gelen şişlik, oturamama şikayetlerine yol açan kalın bağırsağın son kısım duvarına yerleşmiş kan damar yastıkçıklarında kan dönüşümünün bozulması, şişmesi ve iltihaplanması ile oluşan hemoroidal hastalık insanlara günlük yaşantılarında oldukça sıkıntı verebilmektedir. Hemoroidal hastalığın erken teşhisi ve erken tedavisi ile bu sorundan kurtulmak mümkündür.

 

İlk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilen hemoroidal hastalık, 3. ve 4. evrelerde cerrahi müdahale gerektirir.
Hemoroidal hastalığın ilk belirtileri tuvalette makattan gelen kanama, yanma ve ağrı hissidir. Bu sorun ilerlediği takdirde hemoroidal yapının makattan dışarı çıkacak duruma gelmesine kadar sürer. İlk evrede doktor tavsiyesi ile yapılacak medikal tedaviler, makat bölgesine krem, fitil ve ağrı kesiciler uygulanır. Ayrıca uygulanacak oturma banyosu ile makat bölgesi rahatlatılabilir. Hemoroidal hastalığın ikinci evresinde lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilmektedir.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Yöntem

3. ve 4. evreye gelmiş olan hemoroidal hastalık cerrahi müdahale gerektirir. Makattan dışarı çıkmış ve içeri itilemeyen hemoroidal yapı ancak uygulanacak cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir. Hemoroidal hastalığın 4 ana yöntem ile cerrahi tedavisi vardır. Bunlardan biri klasik yöntem dediğimiz neşter veya kesici başka aletler ile yapılan açık ve kapalı hemoroidektomidir. Kesici alet ile şişmiş yastıkçıklar alınmaktadır.

Bunun dışında Longo yöntemi denilen ve stapler adı verilen aletler ile içten dikiş yapılarak uygulanan cerrahi tedavi vardır. Bu yöntemde dikişler içeriden yapıldığı için dış kısımda dikiş yoktur ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Dikişsiz hemoroidektomi denilen bir diğer yöntemde damar mühürleyici cihazlar ile tedavi yapılır. Bu yöntemde dikiş olmadığı gibi ağrısı da hafiftir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uygulanan bir diğer yöntem halk arasında hemoroid ameliyatı lazer tedavisi diye bilinen radyofrekans yöntemidir. Bu yöntemde şişmiş yastıkçıklar radyo dalgaları ile kesilmektedir.

Hangi yöntem olursa olsun amaç şişmiş zararlı dokuları kesip çıkarmaktır. Hangi yöntemin kullanılacağı doktor muayenesinden belirlenecektir. Hemoroid pıhtılaşması denilen tromboze hemoroid çok büyük acı vermektedir. Dış hemoroid ameliyatı ile pıhtılaşmış doku muhakkak alınmalıdır.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta bir gece gözetim amaçlı hastanede kalmaktadır. Spinal anestezi ile yapılan ameliyat sonrası bacaklardaki uyuşukluk 4-5 saat sonra geçer. Hasta aynı gün ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyat sonrası beslenmede sorun yoktur. Hasta aynı gün ağızdan yemek yiyebilir. Hemoroid ameliyatı sonrası kaşıntı, kanama gibi ufak sıkıntılar olabilir. Bunlar doktorun tavsiye edeceği ilaçlar ile kısa bir zamanda geçecektir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyat fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekildedir. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …