Anasayfa / Genel / Hemoroidal Hastalıktan Kurtulun
823655_detay

Hemoroidal Hastalıktan Kurtulun

Hemoroid, insan sağlığını tehdit even insanı sosyal yaşamında oldukça tedirgin eden bir hastalıktır. Hemoroid, halk arasındaki adıyla basur makatta ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektumdaki kan damarlarının şişmesi sonucu meydana gelir. Hemoroidal hastalık alınacak tedbirler ile ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu medikal yöntemler kremler, fitil, ağrı kesici ve düzenli olarak yapılacak oturma banyolarıdır.

Hemoroidal hastalık 2. evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir. Hemoroidal hastalık 3. Evreye geçmiş ise cerrahi yöntem gerekmektedir. Hemoroidal hastalığın cerrahi tedavisi 4 farklı şekilde olmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntem dediğimiz neşter veya benzer kesici madde ile açık hemoroidektomidir. Spinal anestezi kullanılan hasta ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmez. Zararlı hemoroidal yapı kesilerek alınır ve sağlıklı yapı bırakılır. Diğer bir ameliyat yöntemi dikişsiz hemoroidektomi deidğimiz damar mühürleyici aletlerle yapılan hemoroid ameliyatıdır. Bu ameliyatta dikiş bulunmaz. İyileşme süreci de hızlıdır. Longo yöntemi dediğimiz diğer bir yöntemde içten dikiş atmaya yardımcı olan stapler adlı tek kullanımlık araçlarla yapılmaktadır. Dikişler içten olduğu için dışarıda herhangi bir dikiş olmaz. Halk arasında laserli tedavi olarak bilinen radyofrekans tedavisi ise radyo dalgalarıyla zararlı hemoroidal yapının kesilmesiyle yapılmaktadır. Hangi yöntemin uygulanacağı hemoroidal yapının durumuna ve doktorun kararına bağlıdır. Fakat tedavi olarak birbirlerinden çok büyük üstünlükleri yoktur.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası bakım ise önemlidir. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta bir gece hastanede gözetim amaçlı kalmaktadır. 4-5 saat sonra spinal anestezinin de geçmesiyle birlikte hasta ayağa kalkıp yürüyemeye başlamaktadır. Hasta hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye başlamaktadır. İlk tuvalete çıkış önemlidir ve doktor tarafından gözlemlenmelidir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet biraz sıkıntılı olabilir. Tuvalete çıkan hasta hemoroid ameliyatı sonrası kanama yaşayabilir. Bu normal sayılmaktadır. Yönteme göre hemoroid ameliyatı iyileşme süreci de değişecektir. Ortalama 3 haftada geçen hemoroidal hastalık sonrası hasta günlük yaşamına dönmektedir. Doktorun vereceği ilaçlar ve oturma banyoları ile bakım aksatılmamalıdır.

Hemoroidal Hastalığın Tedavisinde Uzman Kadro Önemlidir

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneye göre değişebileceği gibi Özel Meltem Hastanesi’nde en uygun şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı için uzman bir kadronun gerekliliği unutulmamalıdır. Uzman kadrosu ile sizin için daima hazır bekleyen Özel Meltem Hastanesi’nde hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenmek için 0 212 644 22 00’ı arayabilir veya yan taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …