Anasayfa / Genel / Hemoroid Nasıl Ameliyat Edilir
J4S97X6baş-ağrısı-ve-mide-bulantısı

Hemoroid Nasıl Ameliyat Edilir

Hemoroid denilen yapı, makat bölgesinde ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektumda bulunan damarların şişmesi durumudur. Bu damarlar şişerek büyük ağrılara neden olmakta dahası ilerleyen evrelerinde makattan çıkarak daha büyük acı vermektedir. Bu nedenle hemoroidal hastalık belirtileri ile birlikte mutlaka bir doktora görünülmelidir. Hemoroidal hastalık daha çok hamile bayanlarda, kabız, ishal, prostat, karaciğer rahatsızlkarı olanlarda, ayakta fazla duran veya işi gereği fazla oturanlarda görülmektedir.
Hemoroidal hastalık ilk evrelerde doktor tavsiyeleri ile medikal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemleri; kremler, fitil ve ağrı kesicilerdir. Bunun yanında sıklıkla yapılması önerilen oturma banyosu da makat bölgesini rahatlatacak şişmiş damarlara iyi gelecektir. Ayrıca ikinci evre hemoroidal hastalıkta lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilmektedir.

3. ve 4. evreye gelmiş hemoroid yapı ise mutlaka cerrahi yöntemle tedavi edilmek zorundadır. Bu cerrahi tedavi 4 farklı yöntemle yapılabilmektedir. Birinci yöntem klasik yöntem denilen neşter veya kesici aletler ile hemoroidal yapının alınması işlemidir. Spinal anestezi yani benden iğne vurularak bel altının uyuşturulması ile yapılan ameliyat sırasında hasta hiçbir şey hissetmez. Diğer bir cerrahi yöntem olan dikişsiz hemoroidektomi, damar mühürleyici aletlerle dikiş olmadan yapılan işlemdir. Oldukça ağrısız yapılan yapılan bu işlem sık tercih edilmektedir. Longo yöntemi denilen diğer bir yöntem ise içten dikiş atılarak yapılan yöntemdir. İçten dikiş atıldığı için dış kısımda dikiş yoktur. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer tedavisi olarak bilinen radyofrekans yöntemnde ise, radyo dalgaları ile şişmiş hemoroidal yapı kesilir. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağı muayene sırasında kararlaştırılır. Bu yöntemlerden hepsi birbirine yakındır ve birbirinden büyük bir üstünlükleri yoktur.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmede herhangi bir sıkıntı yoktur. Hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. İlk tuvalete çıkış önemlidir. İlk tuvalet esnasında ağrı ve kanama olabilir. Bu normal karşılanır. Hasta gözetim için bir gece hastanede kalır. Ertesi gün evine çıkan hasta doktorun vereceği hemoroid ameliyatı sonrası bakım kremleri, ağrı kesicileri muhakkak kullanılmalıdır. Hemoroid ameliyatı olanlar bu süreci oldukça hızlı atlatmaktadırlar.
Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun bir şekilde yapılan hemoroid ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için 0 212 644 22 00’ı arayabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …