Anasayfa / Genel / Hemoroid Basur Ameliyatı
acı1

Hemoroid Basur Ameliyatı

Günümüzde en az üç kişiden birinde görülen, halk arasında ‘Basur’ olarak tabir edilen hemoroidal hastalık, kalın bağırsağın son kısmı ve makatta bulunan hemoroidal damarların genişlemesi ile kendini gösterir. İleri safhadaki hemoroidal hastalıkta anüs ve rektumda bulunan hemoroidal damarlar dışarı kadar taşabilmektedir. Hem içte hem dışta meydana gelebilecek olan hemoroidal hastalık kanama ile belli olur. Dış hemoroidlerde pıhtılaşma hastaya oldukça büyük acı vermektedir.


Hemoroidin belirtilerine değinmek gerekirse; anüste rahatsızlık, yanma, kaşıntı, tuvalette kan damlası görmek en büyük belirtileridir. Büyük abdest yapımında ıkınma sonucu basınç artmaktadır. Bu da hemoroid oluşumunu hızlandırmaktadır. Hamile kadınların ıkınması nedeniyle hemoroid kadınlarda sıklıkla görülür. Kronik ishal ve kabızlık da ıkınmaya bağlı olarak hemoroid oluşumunda etkilidir. Anüsten kan gelmesi şikayeti ile hastalara anüs muayenesi yapılmaktadır. Muayenede anal kanala ve rektuma ışıklı bir cihaz vasıtasıyla bakılır. Doktor gözlemleri sonucu hemoroidal hastalığın oluşup oluşmadığına karar verir.

 

Eğer hemoroidal hastalık ileri boyutta değil ise alınacak tıbbi tedbirler ile bu hastalık önlenebilir. Bu tedbirler arasında kabızlıktan korunma, alkolden, baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmak, dışkılama sırasında ıkınmamak, düzenli egzersiz, uzun süre hareketsiz oturmamak veya uzun süre ayakta kalmamak vardır. Ayrıca bir çok fitil, krem, merhem de mevcuttur. Bunlar şişmiş damar ve çevresinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yine günde birkaç defa yapılacak oturma banyosu da hemoroid için faydalı olmaktadır.
Cerrahi tedavide ise birkaç yöntem vardır. En sık yapılan klasik yöntemdir. Anestezi türü genellikle belden iğne yapılarak bel altının uyuşturulması şeklindedir. Ameliyat sırasında yastıkçık denilen hemoroidal yapı kesilerek alınır. Meydana gelen açıklıklar dikişler ile kapatılır. Kesme işleminde neşter (bistün), radyofrekans, elektrokoter, lazer vasıtası ile yapılabilir. Kullanılacak teknik hemoroidin tipine ve doktorun tercihine göre değişebilmektedir. Ne kadar dokunun çıkartılacağı cerrahın gözlemlerine bağlıdır. Cerrah, kesilip dikilen yerlerde yaranın iyileşme sürecini, nasırlaşma ve büzüşme durumlarını hesaba katmalıdır.

 
Bu ameliyatta kanal örtüsündeki sağlam yerler bırakılır ve şişmiş kısımların çoğu alınmaktadır. Ameliyat sonrası hastanede bir gün suretle gözetimde kalınması istenir. Spinal anestezi altında yapılan ameliyattan sonra 3-4 saat bacaklar uyuşmuş halde olacaktır. Herhangi bir ağrı hissedilmeyecektir. Hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. Ameliyattan 4-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilmekte ve yürüyebilmektedir. İlk idrara çıkış takip edilmelidir. İlk idrara çıkışta hafif ağrı ve kanama normal karşılanmaktadır. Hasta ikinci gün evine rahatlıkla gidebilir. Özel Meltem Hastanesi uzman cerrahları ile hemoroid ameliyatını güvenli bir şekilde yapmakta ve hastanın en kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlamaktadırlar.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …