Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatına Hazırlık
hemoroid-agrilari

Hemoroid Ameliyatına Hazırlık

Hemoroidal hastalık dediğimiz basur, günümüzde genç yaşlı epk çok kişide görülmekle beraber erken tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı makat ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektumda bulunan kan damarlarının şişmesi sonucu meydana gelir ve oldukça ağrı verir.

Hemoroidal hastalığının meydana gelmesinde gebelik, prostat, karaciğer rahatsızlıkları, kronik öksürük, ayakta fazla kalma veya iş gereği fazla oturma, ishal, kabızlık gibi durumlar etkilidir. Hemoroidal hastalığın ise en büyük belirtisi makattan gelen kanamadır. Büyük tuvalet sırasında makatta yanma ve kanama ile birlikte mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü hemoroidal hastalık ilk evrelerde oldukça rahat bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

İlk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilen hemoroidal hastalık 3. ve 4. evrelerde cerrahi yöntemlerle ameliyat edilmektedir. İlk iki evrede medikal ilaçlar, kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile oturma banyoları hemoroidal hastalığı ilerlemeden kontrol altına almada yardımcı olacaktır. Ayrıca hemoroidal hastalık ikinci evredeyken lastik bant uygulaması, kurutucu madde enjeksiyonu, kızılötesi ışınlarla tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ameliyat bile sayılmayacak bu yöntemlerle ilk evrelerde hemoroidal hastalığı kontrol altına almak mümkündür.

Hemoroidal hastalık 3. ve 4. evrelerde farklı yöntemlerle ameliyat edilebilmektedir. İlk yöntem klasik ameliyat dediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde hasta spinal anestezi ile uyuşturulur ve belden aşağısını ameliyat boyunca hissetmez. Diğer bir yöntem olan Longo yöntemi ise stapler adı verilen içten dikiş atmaya yarayan aletler ile yapılmaktadır içten dikiş atıldığı için dışarıda herhangi bir dikiş bulunmaz ve oldukça sık tercih edilir. Dikişsiz hemoroidektomi dediğimiz diğer yöntemde dikiş kullanılmaz. Ameliyat damar mühürleyici aletler ile yapılır. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise hemoroidal şişmiş yapı radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Teknolojinin de ilerlemesiyle bu yöntem oldukça fazla tercih edilmektedir. Hemoroid ameliyatı olanlar oldukça memnun kaldıklarını dile getirmektedirler. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci de bir o kadar hızlı olmaktadır.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat içerisinde ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye başlanabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet ilk çıkışta zor olabilir. İlk gece hastanede gözetim için kalınması beklenir. Hasta ertesi gün evine gidebilmektedir. Hemoroid 3 hafta ile 6 ay içerisinde duruma göre iyileşme gösterir. Bu ameliyatın şekli ve hemoroidal yapının durumuna göre değişmektedir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyatını en uygun şekillerde yapmakta, uzman cerrahları ile gerekli özeni göstermektedir. Hemoroid ameliyat fiyatlarını irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir veya sağ taraftaki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …