Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı
agrili-insan

Hemoroid Ameliyatı

İnsanların en az üçte birinde görülen hemoroid, makat ve rektumda (kalın bağırsağın son kısmı) bulunan hemoroidal damarların genişlemesidir. Anüs ve rektumda bulunan süngerimsi hemoroidal damarların bu şekilde genişlemesi ile bazen bu damarlar dışarı kadar taşabilmektedir. Bu hemoroidal hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hem dışta hem içte ayrı hemoroidal hastalık meydana gelebilir. İç hemoroidlerde kanama ile kendini belli eden hastalık, dış hemoroidlerde pıhtılaşma ile hastaya büyük acı verir.

Hemoroidal Hastalığın Nedenleri

Hemoroidal hastalığın önde gelen nedenlerinden biri ayakta uzun süre kalma ile bu bölgeye yüksek basınç uygulanmasıdır. Karın için basıncını arttıracak faktörler ile hemoroidal hastalığın görülme olasılığı artmaktadır.

Karın için basıncını arttıran faktörler ;

Kabızlık
Hamilelik
Şişmanlık
Kronik öksürük
Prostat hastalığı
Ağır kaldırma

şeklinde sıralanabilir.

Hemoroidal Hastalığın Belirtileri

Dışkılama (büyük tuvalet) esnasında kanama en sık görülen belirtisidir. Dışkının üzerine veya temizlik sırasında bu kanı fark etmek mümkündür. Bir başka belirtisi dışkılama sırasında makatın dışarı doğru çıkması ve ele gelen şişlikler olması. Hasta dışarı doğru çıkan bu yumuşak bir şişlikten bahseder. Bu şişlikler makatın içine doğru geri itilebilmektedir. Anal bölgede (makatta) kaşıntı da bir diğer belirtidir. Hemoroidal damarlar normalde yapması gereken işlevini yapamadığı takdirde makat bölgesinin hijyeni bozulmaktadır. Makat bölgesinin tam kapanmaması ile dışkı ve akıntı kaçağı meydana gelir. Buna bağlı olarak da kaşıntı olur. Makat bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar da hemoroidal hastalığın belirtisidir. Sızlama, yanma, sancı gibi tanımlanan bu ağrılar özellikle dış hemoroidlerin tromboze olması ile yani damar içinde kan pıhtısı oluşmasıyla şiddetlenmektedir. Bir başka belirti ve ileri denebilecek evre de iç hemoroidlerin makattan dışarı sarkması ve içe itilememesidir. Bu aşamada dışarıda kalan hemoroid içeri itilemez ve dokunulduğunda acı verir.

Hemoroidal Hastalığın Tedavisi

Hemoroidal hastalığın tedavisi, zamanına ve hastalığın etkilediği bölgeye, evresi ve hastanın şikayetinin şiddetine göre değişebilmektedir. Erken evrede cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan uygulanacak önlemler ve ilaçlar ile hemoroid belirtileri giderilebilir. Örneğin; dışkılama alışkanlığını düzenli bir hale getirmek. Yani tuvalette fazla uzun kalmamak, aşırı ıkınmalardan kaçınmak önemlidir. Fazla ıkınmadan kaçınmak hemoroidal damarlardaki gerginlik ve basıncı azaltacaktır. Bu şekilde hemoroidin makattan dışarı çıkması önlenebilir. Yine bir başka önlem olarak oturma banyosu faydalı gelmektedir. Günde birkaç kez 10 dakika ılık suda oturmak şikayetleri azaltmaktadır. Oturma banyosundan sonra makat bölgesinin ıslak bırakılmaması, kuru tutulması gereklidir. En şiddetli hemoroidlerde bile bu yöntem sayesinde ağrı azalmakta, düzenli yapıldığı takdirde hemoroid gerilemektedir. Krem ve pomad uygulamaları da tedavide büyük fayda sağlar. Hastalığın durumuna göre doktor hastaya uygun bir pomad tavsiyesi verecektir. Flebotropik ilaçlar da makat bölgesindeki damarların kan akımını kontrol eder, aşırı şişmesini önler. Bu ilaçlar hastalığın kısa zamanda normale dönmesini sağlar.

Cerrahi Tedavi Süreci

Eğer ileri safhadaysa hemoroidal hastalığın tek çaresi cerrahi ameliyattır. Hemoroid ameliyatı için birkaç yöntem mevcuttur fakat en sık yapılan klasik yöntemdir. Ameliyat öncesi doktor hastaya bir önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltmasını tavsiye eder. Bu işlem ameliyat öncesinde doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ameliyat öncesinde 5-6 saatlik bir açlık gereklidir.

Ameliyat için tercih edilen anestezi türü, genellikle belden iğne yapılarak bel altının uyuşturulması şeklindedir. En çok ağrı hissedilebilecek dönem olan ameliyat ve ameliyat sonrası birkaç saat spinal anestezi dediğimiz bu yöntem ile oldukça rahat bir şekilde atlatılmaktadır.

Ameliyatta yastıkcık dediğimiz hemoroidal yapılar kesilmekte, meydana gelmiş olan açıklıklar dikilmekte ve makat halkasının bütünlüğü yeniden oluşturulmaktadır. Kesme işleminde neşter (bistün), lazer, radyofrekans, elektrokoter vasıtası ile yapılabilir. Kullanılan teknolojinin birbirinden üstün bir durumları yoktur. Lazer ve radyofrekansta ağrı biraz daha azdır ama dokuda yanık meydana geleceğinden iyileşme süresi biraz uzayabilir.

Ne kadar dokunun çıkartılacağı doktorun gözlemleri ile karar verilir. Çok fazla doku çıkartılıp makat örtüsü düz bir şekilde yapılmaya çalışılırsa makat darlığı gelişme riski artar. Burada cerrahın uzmanlığı ön plandadır. Cerrah, kesilip dikilen yerlerde yara iyileşme sürecinde, nasırlaşma, büzüşme durumlarını hesaba katmalıdır.

Bu ameliyat ile kanal örtüsündeki sağlam yerler bırakılarak şişmiş kısımların çoğu alınmaktadır. Hafif şiş görünümde olsa dahi aralarda dokunulmamış, esnekliği sağlamada faydalı kanal örtü köprüleri özellikle bırakılmaktadır.

Ameliyat sonrası bir gün hastanede kalınması uygun görülür. Spinal anestezi altında yapılan ameliyat sonrası ilk 3-4 saat bacaklar uyuşmuş halde olacaktır ve ağrı hissedilmez. Ameliyattan sonra hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. Ameliyattan 4-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilir, yürüyebilir. İlk idrara çıkış takip edilmelidir. Ameliyattan sonra ilk idrara çıkışta zorluk yaşanabilmektedir. Dışkılamada hafif ağrı ve kanama normal kabul edilir. Dışkılamadan sonra sıcak oturma banyosu yapılması iyi gelecektir. Anal kanalın dışında bulunan kısım ve anüs çevresindeki deri ağrıya oldukça duyarlıdır.

Özel Meltem Hastanesi uzman cerrahları, bir günlük hastanede yatış sürecinde hastayla ilgilenmekte, gerekli durumlarda ağrıyı kontrol altına almakta ve hastanın bu süreci atlatmasında yardımcı olmaktadırlar. Bir günlük hastane kontrolünden sonra ertesi gün hasta doktor tavsiye ve önerileriyle taburcu edilir.
Uzman cerrahları ile Özel Meltem Hastanesi, en iyi koşullarda hemoroidal hastalık ameliyatını yapmakta ve hastayı bu sıkıntıdan en hızlı, sağlıklı şekilde kurtarmaktadır.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …