Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası
936224_461903480560058_987189563_n

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

İnsanlara büyük sıkıntılar veren hemoroidal hastalık eğer gerekli müdahale yapılmaz ise ilerleyip çok daha ciddi problemlere neden olabilmektedir. Hemoroid makat ve rektumda bulunan damarsal yapıların şişmesi durumudur. Bu damarsal yapıların şişmesi eğer müdahale edilmez ise makattan dışarı çıkacak kadar ilerlemektedir. Hem dışta hem içte oluşabilecek hemoroidal yapı zamanında tedavi edilmelidir. İlk safhalarda medikal yöntemlerle tedavi edilebilecek olan hemoroid, ilerlediği takdirde sadece cerrahi yöntem ile tedavi edilebilmektedir.

Hemoroid ameliyatından önce alınabilecek bazı tedbirler ile hemoroidin ilerlemesi durdurulabilir. Örneğin tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi, yenen yemeklere dikkat edilmesi, tuvalette fazla uzun süre kalınmaması gibi önlemler hemoroidin ilerlemesini önleyebilmektedir.

Hemoroide neden olan faktörler; kabızlık, hamilelik, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, kronik öksürük, şişmanlık, ağır kaldırma, ayakta fazla durma şeklinde sıralanabilir. Özellikle karın bölgesine baskı uygulayacak ıkınmalar hemoroid oluşumunu tetiklemektedir. Hamilelik sonrası bayanlarda hemoroid oldukça sık görülür.

Hemoroidin belirtilerine bakacak olursak; hemoroidin en belirgin belirtisi kanamadır. Tuvalette makattan damla şeklinde gelebilecek kan hemoroidin habercisidir. Bunun yanında makatta yanma, ağrı, kaşıntı belirtilere örnektir.
Hemoroidin tedavisi ilk iki aşamada ilaç takviyeli yapılabilir. Krem, fitil, ağrı kesiciler ve oturma banyoları hemoroidin ilerlemesini engellemektedir. Doktorun tavsiyeleri ile düzenli bir diyete de girmekte fayda vardır. Lifli gıdalar tüketilerek sindirim ve boşaltımın rahat yapılması sağlanabilir. Hemoroid ameliyatı videosu izleyerek süreç hakkında daha fazla bilgi almanız da mümkündür.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Müdahale

Hemoroide karşı cerrahi müdahale genellikle 3. ve 4. aşamalarda olur. Bu cerrahi müdahaleler 4 tipte olabilir. Bunlar klasik yöntem dediğimiz yöntemle, açık yöntem veya kapalı yöntemle yapılabilir. Bunun yanında stapler hemoroidektomi dediğimiz sistem ile yani, stapler denilen tek kullanımlık cihaz ile yapılmaktadır. Dikişler içten yapılmaktadır ve dışarıdan hiçbir dikiş belirtisi olmamaktadır. Dikişsiz hemoroidektomi dikiş olmadan damar mühürleyici cihazlar ile yapılan tedavidir. Son dönemde sıkça tercih edilen hemoroid ameliyatı lazer tedavisi, oldukça hızlı ve can acıtmayacak şekilde yapılmaktadır.

Hemoroid ameliyatında kanal örtüsündeki şişmiş doku alınarak sağlam yerler bırakılır. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid basur ameliyatının süreci bu kadar kolay işlemektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmede de herhangi bir sıkıntı yoktur. Hasta ağız yoluyla beslenmeye başlayabilir. Hastanın bir gün tedbir amaçlı hastanede kalması beklenir. Hastanın ilk dışkılaması gözlemlenir. İlk dışkılamada ağrı veya kanama olabilir. Bu normal karşılanır. Hasta ertesi gün evine gidebilmekte ve normal hayatına dönebilmektedir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Hemoroid ameliyatı Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Fiyat belirtmek etik açıdan doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …