Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
basur-doktorresim

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidal hastalık, insanı günlük yaşamında oldukça olumsuz etkilemektedir. Hemoroidal hastalık makattaki damarsal yapıların şişmesi durumudur. Makatta şişen damarsal yapılar büyük bir acı ve huzursuzluk verir. Hemoroidal hastalığın oluşma nedenlerinden biri ayakta uzun süre kalınmasıdır. Bunun yanında işi gereği fazla oturanlarda da hemoroidal hastalık görülebilir. Prostat, karaciğer rahatsızlıkları, obezite, hamilelik, kabızlık, kronik öksürük hemoroidal hastalığı tetiklemektedir. İleri evrede şişen damarsal yapılan makattan dışarı çıkacak şekle gelmektedir. Hemoroid ilerlediği takdirde toplardamar yastıkçıkları makattan dışarı çıkacak kadar sarkabilmektedir. Bu elle içeri içeri itilemeyecek kadar şişmiş olur ve hastaya büyük bir acı verir.

Hemoroidal Hastalığın Belirtileri

En büyük belirtisi dışkılama sırasında kan gelmesidir. makatta yanma, şişlik, kaşıntı hemoroidal hastalığın belirtileridir ve acil şekilde medikal önlem almayı gerektirir. 4 evresi bulunan hemoroidal hastalığı ilk 2 evrede medikal yöntemlerle iyileştirmek mümkündür. Doktorun yönlendirmeleriyle alınacak krem, fitil, ağrı kesiciler ve mutlaka yapılması gereken oturma banyo seansları ile hemoroidal hastalık kontrol altına alınabilir. İlerleyen evrelerde ise tek tedavisi cerrahi müdahaledir.

Hemoroidal Hastalığın Cerrahi Tedavisi

Hemoroidal hastalık 3 ve 4. Evrelerde cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Cerrahi yöntemler ise klasik ameliyat ile açık ve kapalı şeklinde yapılmakla birlikte, ilerleyen teknoloji ile halk arasında lazerli tedavi denilen radyofrekans, stapler yöntem, dikişsiz yöntem şeklinde yapılabilmektedir. Tüm yöntemlerde amaç zarar görmüş dokunun alınması ve sağlıklı yapının bırakılmasıdır. Bel altından yapılan spinal anestezi ile hasta ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmemektedir. Klasik yöntemde sarkan fazla yastıkçıklar (hemoroidler) kesilir ve meydana gelen açıklıklar kapatılır.

Stapler hemoroidektomi ile dikişsiz bir şekilde yapılan ameliyat, stapler denilen tek kullanımlık cihazlarla dikişler içten yapılmaktadır. Hemoroidlerin olduğu dış bölgede dikiş yoktur. Halk arasında lazer denilen radyofrekans ile hemoroid ameliyatı ise hemoroidal damarların tutkal ile yapıştırılarak kapatılması denebilir.

Uygulanacak yöntemin ne olacağı doktor muayenesinden sonra kararlaştırılır. Burada yöntem ne olursa olsun amaç şişmiş damarları, zararlı dokuları çıkarmaktır. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Klasik yöntemde iyileşme süreci biraz daha uzun sürse de stapler (longo) ve radyofrekans yöntemlerinde iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Hemoroid ameliyatı olanların yorumlarına bakıldığında hem ameliyat süreci hem de iyileşme süreci oldukça hızlıdır.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Genellikle lifli gıdalar tüketilmeli, alkol ve asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Beslenme alışkanlığının düzenlenmesi gerekmektedir doktorun önereceği diyetler ile alışkanlık oturtulmalıdır. Yine ameliyat sonrası ara ara oturma banyosu yapılması uygun görülür.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Hemoroid ameliyat fiyatları belirtmek etik açıdan doğru olmadığından ana sayfadaki numarayı arayarak veya sağ taraftaki formu doldurarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, aklınıza takılan soruları anında sortabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …