Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yan Etkiler
hemoroid_hastaligi_ozenli_bir_tedavi_sureci_gerektirir_b

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Yan Etkiler

Hemoroidal hastalık ülkemizde üç kişiden birinde mutlaka görülen bir hastalıktır. Halk arasında basur olarak bilinen bu hastalık erken tedavi ile erkenden engellenebilmektedir. Hemoroidal hastalık yani basur, makatta ve rektumda bulunan kan damarlarının şişmesi durumudur. İlk evrelerde medikal tedavi uygulanan hemoroidal hastalık 3. ve 4. evrelerde cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir. İlk evrelerde ilaçlar, fitil ve kremler ile oturma banyoları sayesinde bu hastalık erkenden önlenebilmektedir. Ayrıca ikinci evrede uygulanacak olan lastik bant uygulaması, kurutucu madde enjeksiyonu, kızılötesi ışın kullanarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
Hemoroidal hastalığın ortaya çıkmasında belli başlı nedenler vardır. Bunlar; ayakta fazla kalma, prostat, gebelik, karaciğer rahatsızlıkları, kabızlık, ishal, kötü beslenme alışkanlığı, iş gereği fazla oturma ve kötü tuvalet alışkanlıkları şeklindedir. Hemoroidal hastalık belirtileri dahilinde mutlaka doktora görünülmelidir. Yukarıda saydığımız ilk evre dışında hemoroidal hastalığa cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Hemoroidal hastalık cerrahi tedavisinde dört farklı yöntem uygulanmaktadır. Klasik yöntem dediğimiz cerrahi tedavi, neşter veya benzeri kesici aletler ile yapılan ameliyat türüdür. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomi dikiş kullanılmadan damar mühürleyici aletler ile yapılmaktadır. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise hemoroidal şişmiş yapı radyo dalgaları ile kesilmektedir. Teknolojinin de ilerlemesiyle bu gelişmiş yöntem oldukça büyük ilgi görmektedir. Longo yönteminde ise stapler adı verilen içten dikiş atmaya yarayan aletler ile ameliyat yapılmaktadır. Dikiş içten yapıldığı için dışarıda bir dikiş yoktur. Oldukça tercih edilen bu yöntemde de iyileşme süresi oldukça kısadır. Hemoroid ameliyatı olanlar operasyonlardan memnun kalmaktadırlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci de yönteme ve hemoroidin yapısına göre değişmektedir. Ancak genel manada hemoroidal yapı 3 hafta ile 6 aylık süreçlerde iyileşmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemli olduğu için doktorun vereceği diyet programı mutlak suretle uygulanmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama ilk tuvalete çıkışta olabilir. Bu normal karşılanır.

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde bu ameliyat oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfamızda yer alan irtibat numaramız 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu rahatça sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …