Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler
ameliyat-doktor-cerrah-operasyon-kadin-17082011102406564

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Hemoroidal hastalık toplumumuzda oldukça sık görülmekle beraber cerrahi yöntem ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlk evrelerinde doktor önerileriyle medikal yöntemlerle iyileştirilebilen bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ileri evrelerde büyük acılar verebilmektedir. Kalın bağırsağın son kısmı duvarına yerleşmiş kan damarı yastıkçıklarında kanın dönüşünün bozulması, şişmesi ve iltihaplanması ile seyreden hemoroidal hastalık evrelerine göre tedavi edilmektedir.

Hemoroidal hastalığın ilk belirtisi kandır. Büyük tuvalet sırasında damla şeklinde görülen kan ile makattaki şiddetli ağrılar hemoroidin en büyük habercisidir. Oturma sıkıntısı çekme, makatta yanmalar hemoroidal hastalığı işaret ettiği gibi acil önlem almayı gerektirmektedir.

4 evresi bulunan hemoroidin ilk evresinde uygulanacak krem, fitil ve ağrı kesiciler ile hemoroidal hastalık ilerlemeden durdurulabilmektedir. Ayrıca uygulanacak oturma banyosu makat yapısının gevşemesine yardımcı olduğu gibi ağrıyı da azaltacaktır.

Bu kısımda alınacak bazı tedbirleri de unutmamak gerek. Öncelikle yeme alışkanlığı düzene sokulmalı diyet uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra tuvalet alışkanlıkları da düzenlenmelidir. Ikınmalara karşı dikkatli olunmalıdır.
Hemoroidal hastalığın 2. evresinde lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilirler. Hemoroid ameliyatı videoları izleyerek bu yöntemi görmeniz mümkündür.

3. ve 4. evrelerde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Hangi yöntem yapılacağı doktorun muayenesinden sonra netlik kazanacaktır. Neşter vasıtası ile yapılan klasik yöntemin yanı sıra longo yöntemi, dikişsiz damar mühürleyici cihazlarla yapılan hemoroidektomi, halk arasında laserli yöntem diye bilinen radyofrekans yöntem ile kesme işlemi yapılabilmektedir.

Longo yöntemi denilen yöntemde stapler adı verilen bir tek kullanımlık bir cihaz ile içten dikiş atılarak ameliyat yapılır. Dışarıda iz bulunmaz. Dikişsiz damar mühürleyici cihazlarla yapılan ameliyat bir başka yöntemdir ve ağrı oldukça azdır. Laserli yöntem olarak bilinen radyofrekans yöntemi de, radyo dalgalarıyla kesme işleminin yapılmasıdır. Lazerle hemoroid ameliyatı videosu internetten izlenebilmektedir. Burada ortak nokta zararlı dokuyu almaktır. Burada kullanılan yöntemlerin birbirinden çok büyük bir üstün yanı yoktur.

Hemoroid ameliyatı sonrası şikayetlerin olmaması için mutlak suretle doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası ilk tuvalete çıkışta ağrı ve kanama olabilir. Bu normal görülür. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası doktorun vereceği krem ve ilaçlar kullanılmalıdır. Yine oturma banyoları yapılarak makat bölgesi yumuşak tutulmalıdır. Ağrıların şiddetli olduğu zaman doktorla iletişimde bulunmak önemlidir. Doktor tavsiyesinde kesinlikle bir şey yenmemeli ve herhangi bir uygulamada bulunulmamalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası bakım oldukça titizlikle yapılmalıdır.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …