Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama ve Ağrılar
hemoroid-tedavi-rehberi-1

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama ve Ağrılar

Hemoroidal hastalık özellikle sosyal yaşamda insanları çok güç duruma düşüren bir rahatsızlıktır. Hemoroid halk arasındaki adıyla basur erken tedavi edilerek büyük bir sıkıntı olmaktan çıkabilir. Hemoroidal hastalığın dört evresi bulunmakla beraber ilk evrelerde medikal tedavi uygulanabilecekken 3 ve 4. evrelerde cerrahi müdahale gerektirir.

İlk iki evrede uygulanabilecek ilaç tedavileri, kremler, ağrı kesici ve fitiller ile hemoroidin ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca yapılacak olan oturma banyoları ile makat bölgesindeki şişlik dindirilebilir ve bölge rahatlatılabilir. 2. evrede uygulanacak lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir. Ancak 3. ve 4. evrelerde mutlaka cerrahi operasyon uygulanmalıdır.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Hemoroidal hastalık eğer ileri safhaya ulaşmışsa mutlaka cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Toplamda 4 çeşit cerrahi tedavi yöntemi vardır. Bunlarda ilki klasik yöntem, açık ve kapalı şeklindedir. Bu yöntemde neşter veya kesici uygun başka bir alet ile işlem yapılmaktadır. Bel altı anestezi ile uyuşturulduğundan hasta bir şey hissetmez. Kesi işlemi ile şişmiş yastıkçıklar alınmakta, sağlıklı bölge bırakılmaktadır. Bunun dışında longo yöntemi denilen yöntemde, stapler adı verilen tek kullanımlık aletlerle içten dikiş yapılarak hemoroid tedavi edilmektedir. Oldukça sağlıklı olan bu yöntem son yıllarda oldukça sık kullanılmaktadır. Dış kısımda dikiş olmadığı gibi iyileşme süresi de kısa olmaktadır. Dikişsiz hemoroid ameliyatında ise damar mühürleyici cihazlar kullanılmaktadır. Oldukça sağlıklı olan bu yöntemde dikiş yoktur. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer olarak bilinen radyofrekans yöntemi ile şişmiş damarlar radyo dalgaları ile kesilir. Hangi ameliyatı yönteminin tercih edileceği doktor muayenesinden sonra belirlenecektir. Bu yöntemlerin genel olarak birbirlerinden üstün yanları yoktur. Amaç şişmiş ve zarar görmüş damarsal yapıların kesilip sağlam kısımların bırakılmasıdır. Hemoroid ameliyatı videoları izleyerek süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkündür. Hemoroid ameliyatı izlemek hem ameliyat tekniklerini tanımak hem de sürece tanık olmak açısından faydalı olabilir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta bir gün hastanede gözetimde tutulmaktadır. Hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye ağız yoluyla hemen başlanabilir. İlk tuvalete çıkış önemlidir. Bu nedenle doktor tarafından gözlemlenmelidir. İlk dışkılamada kan görülebilir. Bu normal sayılmaktadır. Hafif ağrılar olacaktır ama bu ağrılar zamanla geçecektir. Bir günlük hastane yatışından sonra hasta ertesi gün evine gidebilir.

Hemoroid Ameliyat Fiyatları

Hemoroid ameliyat fiyatları hastaneden hastaneye göre değişmekle birlikte Özel Meltem Hasnatesi’nde oldukça uygun bir şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için ana sayfadaki irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayabilir veya sağ taraftaki sizler için ayrılmış formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …