Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi
ağrı2

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Halk arasında basur olarak adlandırılan hemoroidal hastalık, tedavi edilmediği sürece oldukça büyük ağrıya neden olmaktadır. Hemoroidal hastalık anüs ve rektumda bulunan damarların genişleyerek şişmesi hatta ilerleyerek anüsten dışarı çıkacak duruma gelmesi durumudur. İç ve dış hemoroidler olabilir. Dış hemoroidlerde pıhtılaşma olduğu takdirde hasta oldukça büyük bir acı duyar. İç hemoroidler genellikle kanama yoluyla kendini belli eder.

Hemoroidal hastalığın nedenleri; genellikle ayakta çok uzun süre kalma veya işi gereği çok fazla oturma, acı, alkollü, baharatlı gıda tüketimi, kabızlık, hamilelik, karaciğer rahatsızlığı, kronik öksürük, prostat hastalığı, şişmanlık, ağır kaldırma gibi durumlarda görülür. Hemoroidal hastalığa karşı erkenden tedbir almak önemlidir. Belirtiler dahilinde yeme, içme alışkanlığını düzene sokmak ve düzenli bir tuvalet alışkanlığına girmek iyi olacaktır.

Hemoroidin Belirtileri

Hemoroid kendini en çok makattan gelen kanama ile belli eder. Bazen dışkılama sırasında hemoroid makattan dışarı çıkacak konuma gelir. Öyle ki ileri safhada hemoroidal yapı elle içeri itilemez hale gelir. Anal bölgede kaşıntı, ağrı hemoroidin habercisidir. Böyle durumlarda ilk olarak medikal yöntemlerle tedaviye başvurulur. Bunlar ağrı kesiciler, kremler, fitiller, tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi, diyet, krem-pomad uygulaması, oturma banyosu şeklindedir.

Hemoroid Ameliyatında Cerrahi Tedavi

Hemoroidin evreleri vardır. İlk iki evrede medikal önlemler alınabileceği gibi hemoroidin ilerlemesi ve makattan dışarı çıkabilecek duruma gelmesi dahilinde cerrahi yönteme başvurulmaktadır. İlk olarak lastik bant yöntemi ile bağlama uygulanabilir. Burada dışarıya doğru sarkan ve kanayan pakelere uygulanmaktadır. Yine enjeksiyon yöntemi ile hemoroidal damarların içine bir sıvı enjekte edilmektedir. Böylece hem kanama hem de damar genişlemesi durdurulabilmektedir.

Hemoroidektomi yöntemi, pakelerin dışarı çıkartılma işlemidir. Bu işlem koter, ligasure, ultrasonik bistrü ve klasik yöntemle yapılabilmektedir. Stapler (longo) yöntemi ise stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile dışarıya sarkmış hemoroidlerin tedavi edilmesidir.

Bir başka yöntem olan laser yöntemi ise ısı kaogulasyon yöntemidir. Uygun hemoroidlere doğru şekilde uygulandığında hafif ağrılı fakat etkili bir yöntemdir. Hemoroid ameliyatı olanlar bu süreci oldukça sıkıntısız atlatmaktadırlar. Lazerle hemoroid ameliyatı videosu izleyerek işlemin ne kadar kolay bir süreç ile yapıldığı görülebilir.

Genel olarak bu yöntemlerin hepsi aynıdır denebilir. Ufak farklılıklar dışında hepsi hemoroidlerin tedavi edilmesi yönündedir. İnternette hemoroid ameliyatı canlı izleyerek ameliyat süreci hakkında bilgi edinmeniz mümkündür.
Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta bir gün hastanede gözlem amaçlı kalmaktadır. Ertesi gün evine dönen hasta hayatına kaldığı yerden devam etmektedir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyatını oldukça uygun bir şekilde yapmaktadır. Bu sıkıntıyı yaşayan herkesin bu ameliyattan faydalanması için oldukça uygun bir fiyat politikası uygulayan hastane herkesi uzman kadrosuyla beklemektedir. Hemoroid ameliyat fiyatlarını internette belirtmek etik olarak doğru olmadığından ana sayfadaki numarayı arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu rahatlıkla sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …