Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir
hemoroid

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir

Gündelik yaşamda insana belki de en fazla acı veren rahatsızlıklardan biri de hemoroid yani halk arasındaki adıyla basurdur. Hemoroid toplumumuzda 3 kişiden birinde görülmekle beraber erken tedavi edilmediği takdirde hastaya büyük ağrılar verebilmektedir. Hemoroidlerin pek çok görülme sebebi vardır. Bunlar ayakta fazla durmak, iş gereği fazla oturmak, hamilelik, kronik öksürük, karaciğer rahatsızlıkları, prostat gibi nedenlerdir. Hemoroid 4 evrede kendini gösterir. İlk iki evrede medikal yöntemlerle tedavi edilebilen hemoroid 3 ve 4. Evrelerde cerrahi müdahale gerektirir.

Hemoroidal Hastalığa Medikal Yaklaşım

Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi kanamadır. Büyük tuvalet sırasında damla şeklinde kendini belli eden kanamalar hemoroidin en büyük habercisidir. Ayrıca makatta yanma, kaşınma, oturamama gibi sıkıntılar hemoroidin geliştiğini göstermektedir. Hemoroid makattaki kan damarlarının genişlemesidir. Bu genişlemeyle birlikte anal bölgede bir deformasyon söz konusu olur. Büyük acılara neden olabilecek bu deformasyonlar ile hasta gündelik yaşamında oldukça rahatsızlık hisseder. Öyle ki ileri evrelerde bu kan damarları iyice şişerek makattan dışarı çıkabilecek duruma gelmektedir.

Hemoroid kendini belli ettikten sonra doktorun da tavsiyeleriyle pek çok önlem alınabilir. Bunlar kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile düzenli bir şekilde yapılacak olan oturma banyolarıdır. İlk evrelerde uygulanacak medikal yöntemler ile bu hastalık durdurulabilir. Hemoroid ikinci evresinde lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilmektedirler.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Yöntem

Üçüncü ve dördüncü evre dediğimiz dediğimiz evrelerde cerrahi yöntem uygulanır. Farklı cerrahi yaklaşımlar bu noktada denenebilir. Klasik yöntem dediğimiz açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi yöntemleri, dikişsiz hemoroidektomi, longo yöntemi dediğimiz stapler yöntem ve günümüzde oldukça popüler olan halk arasında lazerli tedavi denilen radyofrekans yöntemleri uygulanabilir. Hemoroid ameliyatı videoları ile lazerli tedavi hakkında bilgi almanız mümkündür. Hemoroid ameliyatı olanlar bu süreçten hep memnun kalmışlardır.

Klasik yöntem, neşter ile direkt olarak cerrahi müdahaleyi gerektirir. Dikişsiz hemoroidektomi dediğimiz yöntemde damar mühürleyici cihazlar kullanılarak hiç dikiş atmadan ameliyat bitirilir. Longo yöntemi denilen gelişmiş teknikte ise stapler adı verilen cihazlarla dikiş içten yapılır. Dışta dikiş olmaz. Bu yöntem oldukça sık kullanılmakta ve başarılı sonuçlar vermektedir. Laser yöntemi denilen yöntemde zararlı yapılar radyofrekans ile radyo dalgaları vasıtasıyla kesilmektedir. Hangi yöntem ile hemoroid ameliyatının yapılacağı doktor muayenesinden sonra kararlaştırılır.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme hastalığın yapısı ve uygulanacak tedavi yöntemine göre değişmektedir. Genellikle stapler yöntem ve radyofrekans yöntemi ile hem hızlı yapılmakta hem de çok az ağrı olmaktadır. Hemoroid ameliyatı iyileşme süreci de bir o kadar kısa olmaktadır.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi bu ameliyatı oldukça uygun şekilde yapmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …