Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
653687_298x298

Hemoroid Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Halk arasında basur olarak nitelendirilen hemoroidal hastalık, makattaki damarsal yapıların şişmesi ve zamanla makattan dışarı kadar çıkacak duruma gelmesidir. Hemoroidal hastalığa evrelerine göre tedavi uygulanmaktadır. Birinci evrede genel olarak yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve bazı tedbirlerin alınması beklenir. Yeme alışkanlığı düzenlendiği takdirde ilk evrelerde hemoroidal hastalığın önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Hemoroidal hastalığın çıkma nedenlerine bakacak olursak; uzun süreli kabızlık, ishal gibi ıkınmaya neden olacak durumlar ile ayakta uzun süre kalma veya iş gereği uzun süre oturma, gebelik, prostat hastalığı, ağır kaldırma, kronik öksürük gibi durumlar hemoroidal hastalığın nedenleri arasındadır. Ayrıca obezite, karaciğer rahatsızlıkları da hemoroidal hastalığın oluşmasında büyük etkendir.
Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi büyük tuvalet esnasında makattan kan gelmesidir. iç çamaşarını kirletecek derecede akıntı, büyük tuvalet sonrası meydana gelen damlama şeklinde kanamalar hemoroidal hastalığın ilerlediğine işarettir. Ayrıca makatta yanma, ağrı, kaşınma gibi belirtiler de vardır.

Hemoroid ameliyatı nasıl olur diye soracak olursak, öncelikle hemoroidal hastalığın tedavisi evrelere göre değişmektedir. Birinci ve ikinci evrede alınacak tedbirler ve medikal tedavi ile hemoroidal hastalığın ilerleyişi durdurulabilir. Uygulanacak diyet ve medikal yardım bu hastalığa karşı büyük önem arz eder. Krem, fitil ve oturma banyosu bu bağlamda tavsiye edilir.

Eğer hemoroidal hastalık 4. evreye kadar ilerlemiş ise bundan sonra uygulanacak yöntem cerrahi ameliyattır. Cerrahi yöntem günümüz ilerleyen tıp teknolojisi ile oldukça hızlı ve ağrısız şekilde yapılmaktadır. Ameliyatta yastıkçık denilen hemoroidal yapı kesilmektedir. Meydana çıkan açıklıklar ise dikilmekte, makat halkası bütünlüğü yeniden sağlanmaktadır. Kesme işlemlerinde duruma göre neşter, lazer, radyofrekans, elektrokoter vasıtası ile yapılabilir. Hangi yöntemle yapılacağı doktorun muayenesinden sonra belirlenmektedir. Kullanılacak yöntemin birbirinden bariz bir üstünlüğü yoktur. İlerleyen teknoloji ile lazer ve radyofrekans yöntemi oldukça kullanışlı bir hal almış ve tercih sebebi olmuştur.

Ne kadar dokunun çıkartılacağı doktorun gözlem ve tecrübelerine kalmıştır. Cerrah kesilip dikilen yerlerde yara iyileşme süreci, nasırlaşma, büzüşme durumlarını hesaba katmalıdır.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 3-4 saat içerisinde ayağa kalkabilmektedir. İlk gün tedbir amaçlı hastanede kalınması istenir. Hasta ameliyattan sonra ağızdan gıda almaya başlayabilir.

Hemoroid ameliyatı ne kadar diye soran insanlar genellikle bu sorunun cevabı için geniş çaplı araştırmalar yapmaktadırlar. Hemoroid ameliyat fiyatları ise hastanende hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılan hemoroid ameliyatı sizi büyük sıkıntılardan kurtaracaktır. Fiyat belirtmek etik açıdan doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları anında sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …