Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Diyet
ağrı2

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Diyet

Hemoroid, halk arasında basur olarak bilinir ve oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroidal hastalık makat ve rektumdaki toplardamarların genişlemesi ve kan akışının yapılamaması durumudur. Bu rahatsızlık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerleyen evrelerde muhakkak cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir. Hemoroidal hastalık 4 evreden oluşur. İlk iki evrede medikal yöntem uygulanabilirken 3 ve 4. evrelerde cerrahi ameliyat gerekir.

Hemoroidal hastalığın belirtileri, makatta yanma, ağrı ve kanama şeklindedir. Bu ağrılar git gide artmakta ve özellikle büyük tuvalet yaparken şiddetlenmektedir. Hemoroidal hastalık ilk evrelerinde doktor tavsiyeleri ile kullanılacak kremler, ağrı kesici ve fitiller ile önlenebilmektedir. Ayrıca düzenli yapılacak olan oturma banyoları ile hemoroidal yapının şişmesi önlenebilir.
Hemoroidal hastalığı tetikleyen belli başlı unsurlar vardır. Bunlar gebelik, kötü beslenme, karaciğer rahatsızlıkları, ayakta fazla kalma, kronik öksürük, prostat, kötü tuvalet alışkanlığı gibi sebeplerdir. Bu tip rahatsızlık ve alışkanlıkların kontrol altına alınması gerekmektedir.

Hemoroidal hastalığın ikinci evresinde lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir.

Hemoroidal hastalık cerrahi yöntemlerle 4 farklı şekilde tedavi edilmektedir. Bunlardan birincisi klasik yöntem dediğimiz açık hemoroidektomidir. Bu ameliyatta neşter veya kesici aletler kullanılmaktadır. Spinal anestezi altında yapılacak olan ameliyatta hastanın belden aşağısı uyuşturulduğu için hasta ameliyat süresince bir şey hissetmez. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomi, damar mühürleyici cihazlar ile yapılmaktadır. Bu ameliyatta dikiş olmadığı gibi oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Longo yöntemi denilen diğer bir yöntemde stapler denilen tek kullanımlık aletlerle içten dikiş atılmakta, böylece dış kısımda herhangi bir dikiş olmamaktadır. Halk arasında lazerli tedavi olarak geçen radyofrekans yönteminde hemoroidal zararlı yapı radyo dalgaları ile kesilmektedir. Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle oldukça yaygın hale gelen bu yöntemde ağrı olmamakta, iyileşme süreci kısalmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı doktor muayenesinden sonra hemoroidal yapının durumuna göre kararlaştırılmaktadır. Hemoroid ameliyatı görüntüleri videoları ile süreci daha yakından takip edebilirsiniz.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Ayrıca hemoroid ameliyatı sonrası bakıma dikkat edilmelidir. Hemoroid ameliyatı sonrası doktorun önereceği diyet uygulaması ile düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığı ile hemorode neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Hemoroid ameliyatı olanlar bu sürece uydukları sürece hiçbir sorun ile karşılaşmıyorlar.

Hemoroid ameliyatı ne kadar diye soracak olursak ve işin maddi bölümüne bakacak olursak; Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenmek için 0 212 644 22 00’ı arayabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları anında sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …