Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler
images

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Hemoroid denilen rahatsızlık halk arasında daha çok basur olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık insanları olumsuz etkilediği gibi sosyal yaşamda da sıkıntılara neden olmaktadır. Hemoroid denilen rahatsızlık makatta ve rektum dediğimiz kalın bağırsağın son kısmındaki kan damarlarının şişmesi durumudur. Bu rahatsızlık tedavi edilmez ise bu kan damarları makattan dışarı çıkacak bir duruma gelir. Özellikle büyük tuvalet esnasında belirgin bir şekilde kan gelmesi hemoroidal hastalığın en büyük habercisidir.
Hemoroidal hastalık daha çok gebelikte, kabızlık, ishal durumlarında, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, ayakta fazla kalma veya iş gereği fazla oturma, kronik öksürük, kötü beslenme ve kötü tuvalet alışkanlıkları ile oldukça sık görülür. Hemoroid ameliyatı ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu medikal yöntemler fitil, kremler ve bir takım ilaçlar ile düzenli olarak yapılacak oturma banyolarıdır.

3. ve 4. evrelerde hemoroidal hastalık cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu cerrahi yöntemler 4 farklı şekildedir. Birincisi klasik yöntem dediğimiz açık hemoroidektomidir. Klasik yöntemde neşter veya kesici aletler kullanılarak zararlı hemoroidal yapı kesilir, sağlıklı bölge bırakılır. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomide,damar mühürleyici cihazlar kullanılarak ameliyat yapılır. Dikiş olmadı gibi iyileşme süresi de kısadır. Longo yöntemi dediğimiz yöntemde ise hemoroidal yapı stapler adı verilen tek kullanımlık alet ile içten dikişli yapılmaktadır. Dikişler içten yapıldığı için dış kısımda bir şey yoktur. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise şişmiş yastıkçıklar radyo dalgaları ile kesilmektedir. Teknolojinin de ilerlemesiyle bu yöntem oldukça fazla kullanılmaktadır. Genellikle bu yöntemler birbirinden üstün özellikleri yoktur. Hangi yöntemin uygulanacağı kolonoskopi ile yapılan muayene sonrası kararlaştırılmaktadır. Hemoroid ameliyatı olanlar bu yöntemlerden oldukça memnun kalmaktadırlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde, doktorun tavsiyelerine muhakkak uyulmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalete ilk çıkışta kanama ve ağrı olabilir. Bu normal karşılanır. İyileşme süreci ameliyat yöntemi ve hemoroidal yapının durumuna göre 3 hafta ile 6 ay arasında değişiklik gösterir. Fakat hasta normal yaşamına hızlı bir şekilde dönmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası diyet uygulamaları yapılmalıdır.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyat fiyatlarını oldukça uygun şekilde tutmakta ve bu hastalıkla mücadele eden herkesin ameliyat olmasını sağlamaktadır. Etik olarak hemoroid ameliyatı fiyatlarını yayınlamak doğru olmadığından irtibat numarası 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …