Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikişler
images

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dikişler

Hemoroid yani halk arasındaki adı ile basur, ülkemizde üç kişiden birinde görülmekle beraber erken teşhis ile tedavi edildiğinde sorun olmaktan çıkıyor. İleri evrelerde ise hemoroidal hastalık büyük sıkıntılar verebilmektedir. Hemoroidal hastalık anüste ve bağırsağın son kısmında bulunan damarsal yapıların şişmesi durumudur. Bu şişme kendini kaşıntı, yanma ve ağrı şeklinde belli eder. Bu belirtiler ile doktora başvurulması önemlidir. Dört evreden oluşan hemoroidal hastalığı ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi etmek mümkündür. Bu medikal yöntemler doktorun da tavsiyesi ile kremler, fitil ve ağrı kesiciler şeklindedir. Ayrıca oturma banyoları da periyodik olarak yapılmalıdır. İlk evrede uygulanacak bu medikal yöntemler ağrıyı azaltmakla beraber hemoroidi ortadan kaldırabilmektedir. Genellikle 2. evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilirler.

Hemoroidal Hastalık Neden Olur?

Hemoroidin başlıca sebepleri ağır kaldırma, ayakta fazla durma, iş gereği fazla oturma, kabızlık, hamilelik, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, dengesiz beslenme ve fazla alkol tüketimi şeklindedir. Bu tip durum ve rahatsızlıklar hemoroidin oluşumunda etkilidir. Dengeli beslenme bu noktada önemlidir. Eğer ilgili bir rahatsızlık var ise bunun da tedavi edilmesi gerekir.

Hemoroidal Hastalığın Tedavisi

Hemoroidal hastalığın tedavisi, eğer ileri boyuttaysa cerrahi müdahale ile gerçekleşmektedir. Hemoroidal hastalığın cerrahi tedavisi dört yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler; klasik yöntem dediğimiz açık ve kapalı hemoroidektomi, dikişsiz hemoroidektomi, longo yöntemi, ve halk arasında laserli tedavi olarak bilinen radyofrekans yöntemidir. Klasik ameliyat neşter ile yapılır, belden aşağısı spinal anestezi ile uyuşturulur ve bu sayede hasta hiçbir şekilde acı hissetmez. Bunun dışında longo yöntemi dediğimiz yöntemde stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile içten dikiş yapılır. Dışarıda dikiş izi bulunmaz. Oldukça tercih edilen bu yöntem ağrısız ve hızlı olmaktadır. Dikişsiz hemoroidektomide ise damar mühürleyici aletler kullanılır. Ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntem olarak bilinen radyofrekans yönteminde zararlı doku radyo frekansları ile kesilir. Son dönemde oldukça tercih edilen bu yöntem başarılı sonuçlar vermektedir. Bu yöntemlerden her biri başarılı olup birbirlerinden büyük üstünlükleri yoktur. Her birinde amaç zararlı dokuları kesip çıkartmak, sağlam dokuların korunmasını sağlamaktır. Hangi yöntemin kullanılacağı doktor muayenesinden sonra kesinlik kazanır. Hemoroid ameliyatı iyileşme süreci her yönteme göre farklılık gösterse de hemoroid ameliyatı olanlar hızlı bir iyileşme sürecine girerler.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Hangi hastaneden hemoroid ameliyatı yaptırılacağı iyi seçilmelidir. Alanında uzman bir doktor olması önemlidir. Özel Meltem Hastanesi uzman cerrahları hemoroid ameliyatını en son yöntemlerle en sağlıklı şekilde yapmaktadırlar. Hemoroid ameliyat fiyatlarını internette belirtmek etik olarak yanlış olacağından irtibat numarası 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ tarafta size ayrılmış formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

 

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …