Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenmenize Dikkat Edin
hemoroid-ameliyatlari-görüntüleri

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenmenize Dikkat Edin

Günlük yaşantıda insanı en çok zorlayan rahatsızlıklardan birisi de hemoroidal hastalıktır. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidal hastalık erken tedavi edildiği takdirde büyük sıkıntılar meydana gelmeden engellenebilmektedir. Hemoroidal hastalık, makatta ve rektumda bulunan kan damarlarının şişmesi durumudur. Bu durum tedavi edilmez ise bu makattan sarkmaya kadar gidebilir. Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. 1. ve 2. evrelerdeki hemoroidal hastalık doktorun da önerileriyle kremler, ilaç tedavisi, fitil ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıca yapılacak olan oturma banyo seansları ile hemoroidal hastalık ilerlemeden durdurulabilmektedir.

2. evredeki hemoroidal hastalık için ayrıca lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ve kızılötesi ışın tedavisi de uygulanmaktadır. Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi makattan kan gelmesidir. Makat bölgesinde ağrı, yanma, sızı hemoroidal hastalığa işarettir. Hemoroidal hastalık belirtiler dahilinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hemoroidal hastalık 3. ve 4. evresinde cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi yöntemde 4 farklı tür vardır. Bunlardan ilki klasik yöntem dediğimiz neşter veya kesici aletler ile yapılan yöntemdir. Açık hemoroidektomi denilen yöntemde hastaya spinal anestezi uygulandığı için belden aşağısını hissetmez ve operasyon oldukça rahat geçer. Dikişsiz hemoroidektomi denilen diğer bir yöntemde damar mühürleyici cihazlar kullanılır ve ameliyat dikişsiz bitirilir. Longo yöntemi denilen diğer yöntemde stapler adı verilen araçlar ile içten dikiş atılır. Dış kısımda dikiş yoktur. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise şişmiş hemoroidal yapı radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte oldukça fazla tercih edilen bu yöntem ile hemoroidal yapı alınmakta ve iyileşme süreci de bir o kadar hızlı olmaktadır. Hemoroid ameliyatı kaç saat sürer diye soracak olursak, normal şartlarda hemoroid ameliyatı ortalama 30 dakika civarında sürmektedir.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci hemoroidin durumuna ve uygulanacak tedavi sürecine göre değişmektedir. Ancak genel olarak hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi 3 hafta ile 6 ay arasında değişmektedir.

Hemoroid ameliyatı sonrası bakım önemlidir. Doktorun da önerileri göz önüne alınarak gerekli ilaç desteği ve oturma banyosu seansları yapılmalıdır. Ayrıca hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemli olduğundan doktorun önereceği diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. Alkol, acı ve baharatlı yemeklerden uzak durmak gerekir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyatı fiyatlarını oldukça uygun bir şekilde yapmakla beraber uzman ekibi ile her türlü desteği vermektedir. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir veya sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

 

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …