Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme
080120131141157557580_2

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Beslenme

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid pek çok insana büyük sıkıntılar vermektedir. Bu dertten kurtulmak için cerrahlara başvuran hastalar sadece 1 gün içerisinde bu sıkıntıdan kurtulmaktadırlar. Cerrahi müdahaleden önce uygulanan medikal yöntemler ile basurun ilerlemesi durdurulabilmekte ve ilerlemeden yok edilebilmektedir. Basur bilindiği gibi makattaki kan damarlarının şişmesidir. Bu şişme ile makatta meydana gelen ağrı ve sancılar ilerleyen evrelerde hastayı çok daha zor durumlara sokmaktadır.
Hemoroidin belirtilerine değinecek olursak; en açık şekli kanamadır. Büyük tuvalet sırasında meydana gelen kanamalar hemoroidin en büyük habercisidir. Bunun yanında makatta yanma, ağrı ve dışkılamada acı çekme de hemoroidin belirtisidir. Hemoroid belirtileri dahilinde doktorlar irtibata geçilmeli ve eğer hemoroid ilk evrelerdeyse doktorun önereceği medikal yöntemler ile hemoroidin önüne geçilmelidir.

Hemoroidin Medikal Tedavisi

Hemoroidin medikal tedavisi oldukça basittir. Doktor tavsiyeleri ile alınacak kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile ilk evrelerde olan hemoroid tedavi edilebilmektedir. Makattaki yanmayı engelleyecek, şişmiş damarın inmesine yardımcı olacak olan bu tedavi yöntemleri ile hemoroidal hastalığı en başından kontrol altına almak mümkündür. Yapılacak oturma banyoları da hemoroidal yapının iyileşme sürecinde etkin bir rol oynar. Aralıklara günde 15-20 dakikalık oturma banyosu ile bölge rahatlatılmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Hemoroid ikinci evre ve sonrasında cerrahi yöntem ile ameliyat edilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan hemoroid ameliyatı, klasik yöntem açık ve kapalı şekilde iki şekilde yapılır. Bunun dışında teknolojinin de gelişmesiyle farklı yöntemlerle de yapılabilmektedir. Ruber bant ligasyon yani lastik bant ile boğma sıklıkla yapılan ve başarılı sonuç alınan bir yöntemdir. Sklerozan ilaçlarla kurutma işlemi ise, hemoroidal yapılara iğneyle ilaç enjekte edilmesi ve bölgenin kurutularak tedavi edilmesidir. Stapler hemoroidektomi ile dikişler içten, stapler denilen tek kullanımlık bir cihaz ile yapılmaktadır. Dikişsiz hemoroidektomi ise dikiş olmadan damar mühürleyici cihazlar vasıtasıyla yapılır. Bu yöntemde ağrı oldukça azdır ve iyileşme süreci oldukça kısadır. Buradaki genel amaç hasarlı dokuyu almaktır. Ne kadar dokunun alınacağı ise doktorun profesyonelliğine kalmıştır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrasında hasta 4-5 saat içerisinde ayağa kalkabilmektedir. Hasta ağızdan gıda almaya başlayabilir. İlk tuvalete çıkış önemlidir ve gözlemlenmelidir. İlk tuvalette ağrı ve kanama olabilir. Bunlar normal karşılanır. Hasta bir gün gözlem amacıyla hastanede kalır. Ertesi gün ise evine rahatça gidebilmektedir.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Özellikle alkol, asitli içecekler ve acı yemekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Lifli yemeklere ağırlık verilmelidir. Bol su tüketilmeli ve kabız kalınmaması için dikkatli olunmalıdır. Hasta kabızlık önleyici ilaçlar ile desteklenmelidir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Akıllara takılan bir soru da hemoroid ameliyatının maliyetidir. Hemoroid ameliyatı ne kadar diye soracak olursak; hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyatını oldukça uygun şekilde yapmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayıp hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …