Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Bakıma Önem Verin
ameliyat-doktor-cerrah-operasyon-kadin-17082011102406564

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Bakıma Önem Verin

Hemoroid ameliyatı halk arasında bilinen adıyla basur ameliyatı, günümüzde gelişen teknoloji ile oldukça kolay yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebildiği gibi ilerleyen evrelerde cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hemoroid, makat ve rektumda bulunan kan damarlarının şişmesi durumudur. Bu şişme ile makat bölgesinde yanma, ağrı ve kanama meydana gelir. Hemoroidal hastalığın en büyük habercisi büyük tuvalet esnasında makattan kan gelmesidir.
Hemoroidal hastalık en çok gebelikte, karaciğer rahatsızlığı olanlarda, kabız, ishal, prostat, düzensiz beslenme, kronik öksürük, ayakta fazla kalanlar veya işi gereği fazla oturanlar ile kötü tuvalet alışkanlıkları olanlarda görülmektedir. Tuvalette gereğinden fazla vakit geçirmek, ıkınmaya bağlı olarak hemoroidal hastalığın oluşumunda etkilidir.

Hemoroidal hastalık ilk belirtileri ile doktora gidilmelidir. İlk evrelerde medikal yöntemler kullanılmakla beraber 3. ve 4. evrelerde cerrahi yöntem uygulanmaktadır. İlk iki evrede kullanılacak medikal tedaviler, ilaç, krem, fitil ve oturma banyoları şeklindedir. Doktor tavsiyesi ile yeme alışkanlıkları da düzene girdiği takdirde hemoroidal hastalık ilerlemeden önlenebilmektedir. Bir diğer uygulama olan lastik bant uygulaması, kurutucu madde enjeksiyonu ve kızılötesi ışın ile tedavi uygulanmaktadır.

Hemoroidal hastalıkta cerrahi yöntem ise 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri klasik ameliyat dediğimiz kesici alet vasıtasıyla yapılan ameliyattır. Bu açık hemoroidektomi ve kapalı hemoroidektomi şeklindedir. Bu ameliyatta hasta spinal anestezi altında uyuşturulduğundan belden altını hissetmemektedir. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomide ameliyat damar mühürleyici cihazlar ile yapıldığından dikiş olmaz. İyileşme süreci de hayli kısa olmaktadır. Longo yöntemi denilen yöntemde stapler adı verilen içten dikiş atmaya yarayan tek kullanımlık aletler ile ameliyat bitirilir. Burada içten dikiş atıldığı için dışarıda bir şey yoktur. Halk arasında hamoroid ameliyatı lazer olarak bilinen radyofrekans yönteminde şişmiş hemoroidal yapı radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Teknolojinin de ilerlemesiyle oldukça sık tercih edilen bu yöntem ile hemoroid ameliyatı olanlar memnun kalmaktadırlar. Hemoroid ameliyatı sonrası bakım önemli olduğundan doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmede de doktorun vereceği diyet programı takip edilmelidir.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi uygulanan yönteme ve hemoroidin yapısına göre farklılık gösterir. Normal şartlarda hemoroidal hastalık 3 hafta ile 6 ay arasında tam olarak iyileşme gösterir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyat fiyatlarını irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …