Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyati Sonrasi Bakim
ameliyat-basur

Hemoroid Ameliyati Sonrasi Bakim

Halk arasında basur adı verilen hemoroidal hastalık, ameliyat sürecinden sonra iyi bir bakım ile tam manasıyla ortadan kalkmaktadır. Hemoroidal hastalık makattaki toplardamarların genişlemesidir. Bu genişleme ile makatta büyük ağrılar meydana gelmekte, dışkılama sırasında kan görülmektedir. İlerleyen evrelerde makattan dışarı çıkacak kadar genişleyen damarlar için gerekli tedavi yapılmazsa cerrahi müdahaleye gerek duyulur.

Hemoroidal Hastalığın Belirtileri

Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi makattan kan gelmesidir. bunun dışında yine makatta yanma, kaşıntı, şiddetli ağrılar hemoroidin belirtileridir. Hemoroidin ortaya çıkmasında pek çok etken vardır. Kabızlık, hamilelik, ağır yük kaldırma, uzun süreli ayakta kalma veya iş gereği uzun süre oturma, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, kronik öksürük, tuvalette uzun süre kalma hemoroidal hastalığı tetikleyen unsurlardır. Ülkemizde üç kişiden birinde görülen hemoroidal hastalığın tedavisi şimdi oldukça kolay bir süreçte yapılmaktadır.

Hemoroidal Hastalığın Tedavisi

Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle iyileştirilebilmektedir. Uygulanacak ilaç tedavisi, kremler, ağrı kesiciler ve oturma banyoları ile hemoroidal hastalık henüz başlangıç aşamasındayken engellenebilmektedir. İlk iki evrede medikal tedavi hemoroidal hastalığa cevap vermektedir. Bunun dışında 3. ve 4. evreye kadar ilerlemiş olan hemoroid cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Cerrahi yöntemler ise birbirinden farklı olmakla beraber genel olarak zarar görmüş dokuyu alma amaçlıdır. İç ve dış hemoroid ameliyatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Klasik ameliyatlar açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi, longo yöntemi (stapler), radyofrekans yöntemi (lazer), damar mühürleyici cihazlarla dikişsiz hemoroidektomi şeklinde yapılabilmektedir. Longo yönteminde stapler adlı tek kullanımlık araçlar ile içten dikişli ameliyat yapılmaktadır. Dışarıda dikiş olmaz. Oldukça ağrısız olduğu gibi sık kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazerli yöntem diye geçen radyofrekans yöntemi de hemoroidal yapıyı almakta kullanılan son teknolojilerden biridir ve sık kullanılır. Damar mühürleyici aletler ile yapılan dikişsiz yöntem de oldukça sık kullanılır ve başarılı sonuçlar verir. İyileşme süresi oldukça kısadır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası süreç için hemoroid ameliyatı olanlar oldukça rahat bir dönem olduğunu söylemektedirler. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat içerisinde ayağa kalkmakta, 4-5 gün içinde normal yaşamına dönebilmektedir. Hemoroid basur ameliyatı sonrası doktorun önereceği kremler ve ağrı kesiciler kullanılmalı, ara ara oturma banyosu yapılmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli, tuvalet alışkanlığı düzenlenmelidir. Eğer doktor tavsiyelerine uyulursa bu süreç oldukça rahat geçecektir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından irtibat numarası 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları anında sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …