Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Sonrası Ağrılar
mideagrisi

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan birisi hemoroidal hastalıktır. Erken tedavi edilmediği takdirde ileri evrelerde oldukça büyük rahatsızlıklara neden olabilecek hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hemoroidal hastalık anüs ve rektumdaki kan damarlarının şişmesi durumudur. Bu durum günlük yaşamda oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi makattan kan gelmesi, iç çamaşırda sızıntı görülmesidir. Bunun dışında makat bölgesinde yanma, şiddetli ağrı hemoroidal hastalığın en büyük belirtisidir.

Hemoroidal hastalık kimlerde görülür diye soracak olursak; hemoroidal hastalık özellikle hamile kadınlarda, obezite, karaciğer rahatsızlıkları, kronik öksürük, prostat, ayakta uzun süre kalanlarda, iş gereği fazla oturanlarda sıklıkla görülür. Burada temel amaç ıkınmaya neden olabilecek ve baskı uygulayabilecek semptomların ortadan kalkmasıdır.

Hemoroidal Hastalığın Medikal Tedavisi

Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilir. Doktorun da önerileriyle kremler, fitil ve ağrı kesiciler hemoroidal hastalığın ilerlemesini önleyebilmektedir. Ayrıca yine oturma banyoları hemoroidal hastalığın ilerlemesini durdurmakla beraber makat bölgesini rahatlatmaktadır. İkinci evredeki hemoroidal yapı lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

Hemoroidal Hastalığın Cerrahi Tedavisi

Hemoroidal hastalık şayet 3. ve 4. evrelere gelmiş ise cerrahi müdahale gerektirir. Cerrahi müdahale 4 yöntemle yapılabilir. Bunlardan biri klasik yöntem dediğimiz neşter veya kesici aletlerle yapılan yöntemdir. Açık ve kapalı şekilde yapılabilir. Belden aşağısı spinal anestezi ile uyuşturulduğundan ve belden aşağısını hissetmediğinden hasta operasyon esnasında bir şey hissetmez. Başka bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomi, damar mühürleyici cihazlar ile yapılır. Bu sayede dikiş olmaz ve iyileşme süreci de bir o kadar hızlıdır. Longo yöntemi denilen ve oldukça sık tercih edilen yöntemde stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile içten dikiş atılarak ameliyat bitirilir. İçten dikişli olduğu için dış kısımda bir şey yoktur ve dikiş görülmez. Bu yöntemde ağrı çok azdır. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise radyo dalgalarıyla şişmiş hemoroid yapı kesilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça sık tercih edilen bu yöntemde de iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hangi yöntemin uygulanacağı doktor muayenesinden sonra belirlenecektir.

Hemoroid ameliyatı olanlar bu sürecin oldukça rahat geçtiğini söylemektedirler. Hemoroid ameliyatı sonrası ağrıların olmaması için doktorun tavsiyelerine muhakkak uyulmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası bakım ise oldukça önemlidir. Doktorun önereceği krem ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Oturma banyoları ihmal edilmemelidir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça hesaplı bir şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyat fiyatlarını 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir, sağ tarafta sizin için ayrılmış olan formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …