Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
bel_agrisi

Hemoroid Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Hemoroidal hastalık günlük yaşamda oldukça sıkıntı veren bir hastalık olmakla birlikte toplumumuzda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Hemoroidal hastalık belirtileri dahilinde derhal uzman bir doktora görünülmelidir. Öncesinde ilk evrelerde medikal tedavi yöntemleri kullanılabilmekle beraber ileri evrelerde cerrahi yöntem uygulanmaktadır.

Hemoroidal hastalık en çok, hamilelikte, karaciğer rahatsızlığı, prostat, kronik öksürüğü olanlarda, ayakta fazla kalanlar ile işi gereği fazla oturanlarda görülür. Hemoroidal hastalık için ilk evrelerde medikal tedavi uygulanır. Bunlar kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile oturma banyolarıdır. İkinci evrede yine lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu, kızılötesi kullanılarak şişmiş yastıkçıkların tedavisi şeklindedir. İlk iki evreden sonra hemoroidal hastalık üçüncü evrede ise cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir.

4 farklı cerrahi yöntem uygulanmaktadır. İlki klasik yöntem dediğimiz neşter veya kesici aletler ile yapılan ameliyattır. Açık hemoroidektomi dediğimiz bu yöntemde öncelikle spinal anestezi kullanılmakta ve hastanın belden aşağısı uyuşturulmaktadır. Bu şekilde hasta operasyon esnasında hiçbir şey hissetmemektedir. Ameliyatta şişmiş hemoroidal yapı kesilmekte ve sağlıklı doku bırakılmaktadır. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomi, damar mühürleyici aletler ile dikiş atılmadan yapılmaktadır. Sık kullanılan diğer bir yöntem olan Longo yönteminde ise, dikişler stapler adı verilen aletler ile içten atılmaktadır. Dışarıda herhangi bir dikiş ya da iz olmaz. Halk arasında lazerli tedavi diye bilinen radyofrekans yönteminde ise, şişmiş hemoroidal yapılar radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Her yöntem kullanılmakla beraber birbirinden çok büyük üstünlükleri olmamaktadır. Bu imkanlar dahilinde hemoroid ameliyatı artık daha kolay.

Hemoroid ameliyatı sonrası uygulanacak diyet programları mevcuttur. Bu diyet programları muhakkak uygulanmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası alkol ve acılı gıdalardan uzak durulmalıdır. Lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Hemoroid ameliyatı sonrası doktorun tavsiyesi ile kremler kullanılmalı, oturma banyoları ihmal edilmemelidir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemli bir konudur.

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye göre değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde uygun şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için 0 212 644 22 00’ı arayabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …