Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli
Ağrı-nedir

Hemoroid Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli

Hemoroid ameliyatı, günümüzde oldukça sık yaptırılan bir ameliyattır. Bunun nedeni hemoroid denilen, halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlığın oldukça sık görülmesidir. Hemoroidal hastalık dediğimiz rahatsızlık, makatta ve kalın bağırsağın son kısmı dediğimiz rektumdaki toplardamarların şişmesi durumudur. Damarlarda düzenli kan akışı sağlanamadığından şişme meydana gelir. Bu da insanı sosyal yaşamda oldukça kötü etkiler. Kişi rahat oturamaz, tuvalette dışkılama sırasında zorluk çeker ve kan gelir. İlerleyen evrelerde hemoroidal yapı makattan dışarı çıkacak konuma gelir. Geri içeri itilemeyecek duruma geldiğinde hastaya büyük acı verir.

Öncelikle hemoroidal hastalığın tedavi sürecini anlatmakta fayda vardır; Hemoroidal hastalık, ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerleyen evrelerde cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hemoroidin meydana gelişinde, hamilelik, kabızlık, ishal, ayakta uzun süre kalma, prostat, karaciğer rahatsızlıkları ve obezite önemli rol oynar. Bu tip rahatsızlıkları olanlarda hemoroidal hastalığın görülme oranı yüksektir. Hemoroidal hastalık belirtileri dahilinde derhal uzman bir doktora görünülmelidir.
Hemoroidal hastalık 4 evreden oluşur. İlk iki evrede uygulanacak medikal yöntemler hemoroid ilerlemeden durdurmaya yardımcı olabilir. Bunlar kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile ara ara uygulanacak oturma banyolarıdır. Genellikle ikinci evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir.

Bu iki evreden sonraki süreç oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Üçüncü ve dördüncü evrelerde uygulanacak cerrahi yöntem 4 çeşittir. İlk yöntem klasik yöntem denilen neşter veya kesici aletlerle yapılan ameliyattır. Spinal anestezi altında belden aşağısı uyuşturulan hasta ameliyat sırasında bir şey hissetmez. Klasik yöntem dışında diğer bir yöntem dikişsiz hemoroid ameliyatıdır. Bu yöntemde dikiş kullanılmadan damar mühürleyici cihazlar yardımı ile operasyon bitirilir. Longo yöntemi denilen diğer bir yöntemde stapler adı verilen aletlerle içten dikiş yapılmaktadır. Bu şekilde ameliyat sonrası dışta herhangi bir dikiş izi yoktur. Halk arasında lazerli yöntem denilen radyofrekans yönteminde ise şişmiş hemoroidal yapı radyo dalgaları ile kesilmektedir. Lazerle hemoroid ameliyatı videosu izleyerek bu yeni ve sık kullanılan yöntemi görebilirsiniz. Her yöntem uygulanabilmekte ve her yöntemin kendine göre kolaylıkları vardır. Hangi yöntemin uygulanacağı doktor muayenesinden sonra kararlaştırılmaktadır. Hemoroid ameliyatı videosu izleyerek süreç hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme ise önemlidir. Hemoroidal yapının oluşmaması için diyet programı uygulanmalıdır. Doktorun önereceği diyet programı ile düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşturulmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası alkol ve acıdan uzak durulmalıdır. Lifli yiyecekler tercih edilmeli, sindirimi rahat gıdalar tüketilmelidir. Doktor kontrolü ile uygulanacak diyet programı hastanın genel vücut sağlığı açısından da önemlidir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi, hemoroid ameliyat fiyatlarını uygun bir şekilde tutmakta, bu rahatsızlığı yaşayan herkesin ameliyat olmasını sağlamaktadır. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …