Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Nedir?
82301bdd

Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Hemoroidal hastalık, en az üç insandan birinde görülen makattaki rahatsızlıktır. Makat ve rektumda hemoroidal damarların genişlemesi ile meydana gelen bu hastalık ilerleyip anüsten çıkma aşamasına geldiği takdirde cerrahi operasyon gerektirir. Hemoroidal hastalık evrelerine göre tedavi edilmektedir. İlk etapta medikal yöntemlerle tedavi edilebilen hemoroid ilerlediği takdirde cerrahi yöntemlerle ameliyat edilmektedir.

Hemoroidin ortaya çıkmasında pek çok etmen vardır. Bunlar; kabızlık, ishal, kronik öksürük, hamilelik, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, ağır kaldırma, ayakta uzun süre kalma, yanlış beslenme, kötü tuvalet alışkanlığı şeklindedir. Özellikle hamile kadınlarda ıkınmaya bağlı olarak doğum sonrası hemoroid sıklıkla görülür.

En büyük belirtisi dışkılama sırasında kanama ve acı hissidir. Kişiyi günlük yaşamında oldukça rahatsız eden bu hastalık eğer tedavi edilmez ise ileri safhalarda daha büyük sıkıntılar meydana getirebilmektedir. İleri safhada makattan dışarı çıkabilecek duruma gelen hemoroidal yapı, makatın tam kapanmamasına neden olur bu da akıntıya sebebiyet verir. Makat bölgesindeki şiddetli ağrılar, yanma kaşınma hemoroidal hastalığın belirtileridir ve acil olarak tedavi sürecine girilmelidir. Hemoroid ameliyatı videoları izleyerek bu süreci yakından takip etmek mümkündür.

Medikal Yöntemler

Hemoroid, ilk safhalarda medikal destek ile durdurulabilmektedir. Bunlar; ağrı kesici ilaçlar, kremler, fitil ve oturma banyoları ile bu süreç geciktirilebilmektedir. Doktor tavsiyesi ile yapılacak bu medikal işlemler ile hemoroid ilk iki safhasında engellenebilmektedir. Bu bağlamda dışkılama sırasında fazla ıkınmamak, özellikle dışkılamayı rahat yapmayı sağlayan lifli yiyecekler tercih edilmeli ve bu bir düzene oturtulmalıdır.

Cerrahi Yöntemler

Medikal tedavinin yeterli olmadığı 3 ve 4. Evrelerde uygulanacak cerrahi tedavi 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Ameliyatta yastıkçık dediğimiz hemoroidal yapı kesilmekte, makat halkasının bütünlüğü yeniden sağlanmaktadır. Kesme işleminde ise farklı yöntemler kullanılabilir. Neşter, radyofrekans, lazer, elektrokoter vasıtası ile yapılabilir. Kullanılacak tedavinin birbirinden çok büyük üstünlükleri yoktur. Hemoroid ameliyatı lazer ile tedavi son dönemde oldukça popüler bir durumdadır. Hemoroid ameliyatı olanlar bu ameliyat sonrasında memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.

Bu ameliyat ile kanal örtüsündeki şişmiş kısımlar alınarak sağlam kısımlar bırakılır. Spinal anestezi altında yapılan hemoroid ameliyatı sonrası belden aşağı uyuşmuş olacağından 4-5 saat sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmede herhangi bir sıkıntı yoktur. Hasta ağızdan gıda almaya başlayabilir. İlk idrara çıkış önemlidir ve doktor tarafından gözlemlenmelidir. Bu nedenle ilk gün gözetim amacıyla hastanede kalınması istenir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki telefon numarasını arayarak hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …