Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır
Ağrı-nedir

Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Halk arasında basur olarak tabir edilen hemoroidal hastalık, kişiye acı verdiği gibi günlük yaşamını da zora sokmaktadır. Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen hemoroid, belirtileri dahilinde alınacak tedbirler ile ilerlemeden durdurulabilmektedir. Bağsur olarak adlandırılan hemoroidal hastalığın pek çok nedeni vardır. Bunlardan en belirgini ıkınmak suretiyle basınç etkisiyle makattaki damarsal yapının şişmesidir. Bu yapı bazen o kadar şişerki anüsün dışına kadar çıkar. İlk önceleri elle içeri itilebilen hemoroid yapı ilerleyen zamanda içeri itilemeyecek kadar gelişir ve büyük acı verir.

Hemoroidin Nedenleri

Hemoroidin pek çok nedeni vardır. Uzun süren kabızlık, ishal, kronik öksürük gibi ıkınmaya neden olan durumlar ile hamilelik sonrası bayanlarda oldukça sık rastlanır. Gebelikte toplardamarlarda basıncın artması sonucu damarlar genişlemekte, ağrı ve kanama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Obezite, prostat ve karaciğer rahatsızlıkları da hemoroidin ortaya çıkmasında büyük etken oluşturur.
Hemoroidal hastalık özellikle makatta ağrı, şişlik ve yanma ile kendini belli eder. İç çamaşırı kirletecek şekilde akıntı, büyük tuvalet sonrası oluşan damlama şeklinde kanamalar hemoroidal hastalığın belirtileridir. Bu tip belirtilerde hasta hem fiziki hem de endoskopik muayene girmelidir.

Hemoroidal Hastalık Tedavi

Hemoroidal hastalık 4 evreden oluşur. İlk iki evrede doktorun da önerileri ile bazı medikal tedavilerle hemoroidin ilerlemesi durdurulabilmektedir. Bunlar arasında ağrı kesiciler, diyet uygulamaları, oturma banyosu, fitil ve kremler vardır. Skleroterapi denilen ve hemoroidin içine iğneyle ilaç verilmek suretiyle kurutulması ve bant ligasyonu ile hemoroidin köküne last bant yerleştirme ile tedavi edilebilir.

Eğer hastalık ileri bir evredeyse bunun tek tedavi yöntemi cerrahi ameliyattır. Ameliyatta yastıkçık dediğimiz hemoroidal yapılar kesilmekte meydana gelen açıklıklar dikilmekte ve makat halkasının bütünlüğü yeniden oluşturulmaktadır. Kesme işleminde neşter (bistün), lazer, radyofrekans, elektrokoter vasıtası ile yapılabilmektedir. Kullanılan teknolojinin bariz bir şekilde birbirinden farklı, üstün bir yanları yoktur. Hemoroid ameliyatı izleyerek de bu sürece yakından tanık olabilirsiniz.

Ne kadar dokunun çıkarılacağı hastanın gözlemleri ve uzmanlığı ile alakalıdır. Çok fazla doku öıarılıp alan düz yapılmaya çalışırsa makat darlığı tehlikesi meydana gelebilir. Cerrah kesilip dikilen yerlerde nasırlaşma, büzüşme ve yaranın iyileşme sürecini göz önünde bulundurmalıdır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı olanlar süreci oldukça hızlı atlatmaktadırlar. Hemoroid ameliyatı sonrası hastanın 1 gün hastanede gözetimde kalması istenir. Ameliyattan sonra 4-5 saat içinde hasta ayağa kalkabilmekte, ağızdan yemek yiyebilmektedir. İlk tuvalete çıkış doktor tarafından gözlemlenmektedir. İlk tuvalete çıkışta hafif ağrı veya kanama görülebilir. Bu doğal karşılanmaktadır. Tuvalet sonrası oturma banyosu tavsiye edilir. Hasta ertesi gün evine gidebilmekte ve normal yaşamına dönmektedir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak internette fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numaralarını arayarak veya yan taraftaki formu doldurarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, aklınıza takılan soruları anında sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …