Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Nasıl Olur
hemoroidagri

Hemoroid Ameliyatı Nasıl Olur

Hemoroid rahatsızlığı dediğimiz ve halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık anüs ve rektumda bulunan hemoroidal damarların genişlemesi, hatta bazen anüsten dışarı taşacak raddeye gelmesi durumudur. Dış ve iç hemoroidler ayrı ayrı niltendirilebilir. Dış hemoroidde pıhtılaşma dediğimiz durum olursa hasta oldukça fazla acı çeker. İç hemoroidler daha çok kanama ile kendisini belli etmektedir. Hemoroidal hastalık erken teşhis edilip tedavi sürecine girildiği takdirde oldukça hızlı bir şekilde iyileşebilmektedir. Bunun için belirtiler ile birlikte uzman bir cerraha başvurmak gereklidir.

Hemoroidal Hastalığın Nedenleri Nedir?

Hemoroidal hastalığın pek çok nedeni vardır. Fazla ıkınmaya yol açacak durumlar, örneğin kronik öksürük, kabızlık, ishal ve tuvalette uzun zaman geçirmek hemoroidal hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca hamilelik sonrası kadınlarda sıkça görülür. Obeziteye bağlı şişmanlık da hemoroide neden olabilmektedir. Bunun önlenmesi için düzenli beslenme önemlidir. Kola, kahve, alkol gibi sıvılar alınmamalıdır. Lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Hemoroidal Hastalık Nasıl Engellenir?

Hemoroidal hastalık evrelerine göre tedavi edilmektedir. İlk evrede hemoroidlerde hafif şişme vardır ve bu evrede hastalara tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi tavsiye edilir. Alaturka tuvalet kullanımı özellikle önemlidir. İkinci derece şişlikler ıkınmakla çıkar fakat kendiliğinden içeri döner. Üçüncü derecede ise ıkınmakla dışarı çıkar fakat kendiliğinden içeri girmesi zordur. Çoğunlukla el ile içeri itilmeye çalışılmaktadır. Bu iki evrede medikal ilaçlar, oturma banyoları veya ameliyat önerilir. Dördüncü evrede ise hemoroidler hep dışarıdadır ve itilseler dahi içeri girmezler. Bu evrede cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

4 ayrı ameliyat tipi kullanılmakla birlikte; açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi, stapler hemoroidektomi, damar mühürleyici cihazlarla dikişsiz hemoroidektomi şeklinde yapılmaktadır. Stapler hemoroidektomi ile dikişler içten stapler adlı cihaz ile yapılmaktadır. Dikişler içten olduğu için dışarıda bir belirti yoktur. Dikişsiz hemoroidektomi dikiş olmadan damar mühürleyici cihaz vasıtasıyla yapılır. Bu tedavi şeklinde ağrı oldukça azdır. Longo hemoroidektomi, hemoroid ameliyatı lazer ile tedavide oldukça iyi sonuçlar alınmakta ve hızlı bir iyileşme gözlemlenmektedir. İnternetten hemoroid ameliyatı izleyerek sürecin nasıl işlediğini görebilirsiniz.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastanede bir gece gözlem amaçlı yatış istenmektedir. Hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmekte, ağızdan gıda almaya başlayabilmektedir. İlk tuvalete çıkış önemlidir. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama ilk dışkılamada görülebilir. Bu doğal karşılanmaktadır. Hasta ertesi gün evine gidebilmektedir.

Hemoroid ameliyatı ne kadar diye soracak olursak, hemoroid ameliyatı fiyatları ise günümüzde oldukça uygun durumdadır. Özel Meltem Hastanesi fiyatlarda uygun bir politika izleyerek bu sıkıntıyı yaşayan herkesin bu ameliyattan yararlanmasını hedeflemektedir. İnternette fiyat belirtmek etik açıdan doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorup anında cevap alabilirsiniz.

 

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …