Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Lazerli Tedavi Nedir
653687_298x298

Hemoroid Ameliyatı Lazerli Tedavi Nedir

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hemoroid, makatta ve kalın bağırsağın son kısmı denilen rektumdaki kan damarlarının şişmesi durumudur. Her 3 kişiden 1’inde görülen hemoroidal hastalık hamile kadınlarda, kabızlık ve ishal sorunu yaşayanlarda, kronik öksürüğü olanlarda, prostat veya karaciğer rahatsızlığı bulunanlarda, ayakta fazla kalan veya iş gereği fazla oturan kişilerde görülmektedir. Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi kandır. Makatta ağrı, yanma ve dışkılamada meydana gelen acı hemoroidin en büyük işaretidir. Hemoroidal hastalık belirtilerinde muhakkak bir doktora görünülmelidir.

Hemoroidal Hastalıkta Erken Tedbir Önemlidir

Hemoroidal hastalıkta belirtiler ile birlikte alınabilecek bir takım medikal önlemler vardır. Bunlar doktor tavsiyeleri ile kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile ara ara yapılması gereken oturma banyoları ile hemoroidal hastalık ilk evrelerde önlenebilmektedir. 2. Evrede yapılan lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu veya kızılötesi ışın kullanılarak hemoroidal yapı tedavi edilebilir. Bunlar doktorun yönlendirmeleri ile yapılacak işlemlerdir.

Hemoroid Ameliyatından Korkmayın

Hastaların bir çoğu hemoroid hastalıktan utandıkları için doktorlara başvurmamaktadırlar. Bu oldukça yanlıştır. Hemoroidal hastalık utanılacak ya da korkulacak bir hastalık değildir. Ne kadar erken doktora başvurulursa o kadar iyi olacaktır. Hemoroidal hastalık 3. Ve 4. Evrede cerrahi müdahale gerektirir. Hemoroidal hastalığın cerrahi tedavisinde 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntem denilen açık hemoroidektomidir. Neşter veya kesici diğer aletler ile gerçekleştirilen ameliyatta spinal anestezi kullanılır ve hastanın belden aşağısı ameliyat boyunca uyuşturulur. Şişmiş hemoroidal yapı kesip alınır ve sağlıklı bölge bırakılır. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomide ise kesici herhangi bir alet kullanılmaz. Damar mühürleyici aletler ile ameliyat yapılır ve iyileşme süresi oldukça kısadır. Diğer bir yöntem olan Longo yöntemi ise oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Longo yönteminde stapler adı verilen tek kullanımlık aletlerle içten dikiş atılır. Böylelikle dışta herhangi bir şey olmaz. Oldukça sağlıklı olan bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Halk arasında lazerli tedavi diye bilinen radyofrekans yönteminde ise şişmiş hemoroidal yapı radyo dalgaları ile kesilmektedir. İlerleyen tıp teknolojisi ile bu yöntem de oldukça kullanışlı olmaktadır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası bakım önemlidir. Ameliyat sonrası hasta bir gece gözetim amaçlı hastanede gözetim için tutulmaktadır. Ameliyat sonrası hasta beslenmeye başlayabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet gözlemlenmelidir. İlk tuvalette ağrı ve kanama görülebilir fakat bu normal sayılmaktadır. Doktor bir takım ilaçlar vererek ertesi gün hastayı taburcu eder. Bunlar kremler veya ağrı kesicilerdir. Ayrıca oturma banyosuna da devam edilmesini ister. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemli olduğundan diyet programına mutlaka uyulmalıdır.

En Uygun Fiyatlar

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye göre değişir. Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun olan fiyatlar hakkında bilgi almak isterseniz 0 212 644 22 00’ı arayabilir veya sağ tarafta sizler için ayrılmış olan formu doldurarak istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …