Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Lazer Yöntemi
hastane

Hemoroid Ameliyatı Lazer Yöntemi

Halk arasında basur olarak tabir edilen hemodorid, makatta ve rektumda bulunan hemoroidal damarların genişlemesi durumudur. İç ve dışta ayrı ayrı hemoroidal hastalık oluşabilir. Hastalığın temel nedenlerinden biri ayakta fazla durma veya fazla oturmadır. Alkol kullanımı yine hemoroidin ortaya çıkmasında etkendir. Bunun yanında mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak, lifli gıdalarla yeterince beslenmemek ve ishal oluşumu, kabızlık hemoroidin ortaya çıkışında etkilidir.

İç hemoroid yani iç basur dediğimiz makatın kapanmasını sağlayan kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi ile oluşur. Dış basur ise makatın kapanmasını saplayan kasın altındaki toplardamarın genişlemesi ile meydana gelir. Genellikle iç basur ile birlikte görülmektedir. Kişideki hemoroidal hastalığın en önemli belirtisi kanamadır. Hastalar dışkı sırasında kan geldiğini söylemektedirler. Makatta kaşınma, yanma, batma gibi sıkıntılar hemoroidal hastalığın en belirgin özellikleridir. Dışkılama sonrası ağrı artar.
Bu tip şikayetler var ise mutlaka bir genel cerraha görünülmelidir. Çünkü hemoroidal hastalık ilerlediği takdirde, 4. Evrede makatın dışına kadar çıkabilmekte ve oldukça büyük acı verebilmektedir.

Basurun tedbiri alınmaz ise kalın bağırsak kanserine kadar gidebilmektedir. Hemoroidi kontrol altına almak için doktor tavsiyelerde bulunabilir. Gülün su içimi arttırılmalı, alkol, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Beslenirken lifli gıdalara ağırlık verilebilir. Fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Şişmanlık ve obezite hemoroid ameliyatı tetikleyen unsurlardır.

Alınacak medikal tedavilerin işe yaramadığı ileri evrede uygulanacak cerrahi yöntem öncelikle enjeksiyon yöntemi (skleroterapi) denilen yöntemdir. Bu yöntemde makattan dışarı çıkmayan fakat kanamaya neden olan iç hemoroidlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Hemoroidal damarların içine bir sıvı enjekte edilir. Böylece hem kanama durdurulur hem de damar genişlemesinin dışarıya doğru yönelmesi önlenmiş olur. Diğer bir yöntem olan hemoroidektomi, hemoroid pakelerinin çıkarılması işlemidir. Bu işlem klasik yöntemle yapılabildiği gibi koter, ligasure, ultrasonik bistüri gibi aletler vasıtasıyla da yapılabilmektedir.

Dördüncü evre makatta ve makatta sarkmaya neden olmuş hemoroidlerin tedavisinde ise Stapler (longo) dediğimiz yöntemde kullanılır. Bu yöntemde stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile ameliyat gerçekleşir.

Son dönem sıkça kullanılan hemoroid ameliyatı lazerli yöntem ise, halk arasında lazerli tedavi yöntemi olarak bilinir ve doğru uygulandığı takdirde oldukça ağrısız ve çabuk iyileşen bir yapıdadır. Bu bağlamda hemoroid ameliyatı iyileşme süreci tedavi şekline göre değişmekte fakat genel manada uzun bir iyileşme süreci olmaz. ‘Hemoroid ameliyatı oldum’ diyenler genellikle bu süreci çok rahat atlattıklarını söylerler.

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye farklılık göstermekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Fiyat vermek etik açıdan doğru olmadığından hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenmek için ana sayfadaki irtibat numarasını arayabilir veya sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilir ve anında cevap alabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …