Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı İyileşme Sürecini Öğrenin
hemoroid_hastaligi_ozenli_bir_tedavi_sureci_gerektirir_b

Hemoroid Ameliyatı İyileşme Sürecini Öğrenin

Hemoroidal hastalık bilindiği gibi cerrahi bir operasyon ile ortadan kaldırılmakta ve sonrasında uygulanan yöntemler ile kontrol altına alınmaktadır. Ülkemizde her üç kişiden birinde görülen hemoroidal hastalık diğer adıyla basur, insanlara günlük yaşamda büyük sıkıntılar vermektedir. Bu rahatsızlığı ortadan tamamen kaldırmak ise oldukça basittir. İlk evrelerde uygulanacak olan ilaç, krem, ağrı kesiciler, fitil ve oturma banyoları ile hemoroidin önüne geçmek mümkündür.

Hemoroidal hastalık, makattaki damarsal yapıların şişerek acı vermesidir. Genişleyen bu kan damarları ileri safhalarda makattan dışarı kadar çıkabilmektedir. Bu evrede yapılacak tek işlem cerrahi müdahaledir.

Hemoroidal hastalığın ortaya çıkmasında pek çok neden vardır. Bunlar kabızlık, ishal, ayakta uzun süre kalma veya uzun süre oturma, gebelik, karaciğer rahatsızlıkları, prostat ile ıkınmaya neden olabilecek kronik öksürük şeklindedir.

Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Fakat 3. Evreden sonra cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bunlardan biri klasik yöntemdir. Bu yöntemde neşter yardımı ile şişen hemoroidal damar memeleri kesilmektedir. Diğer bir yöntem olan dikişsiz stapler yöntemde dikişler içten yapılmaktadır, dışarıdan dikiş belli olmaz. Dikiş, stapler denilen dikiş atmayı kolaylaştırıcı bir alet vasıtasıyla içten yapılmaktadır. Damar mühürleyici aletler vasıtasıyla yapılan diğer bir yöntemde ağrı oldukça azdır. İyileşme süreci de bir o kadar hızlıdır. Günümüzde oldukça sık yaptırılan bir başka yöntem ise halk arasında lazerli yöntem olarak bilinen radyofrekans kesme işlemi ile yapılan yöntemdir.

Hangi yöntem ile ameliyatın yapılacağı doktor muayenesinden sonra kararlaştırılmaktadır. Hemoroid ameliyatı spinal anestezi denilen bir anestezi ile, belden vurulan bir iğne ile alt tarafın uyuşturulması ile yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat içerisinde ayağa kalkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme ise oldukça önemlidir. Diyet uygulamaları yapmak gereklidir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet ilk seferinde biraz zor olabilir. Ağrı ve kanama doğal karşılanır. Hemoroid basur ameliyatından sonra hasta bir gün gözetim altında hastanede kaldıktan sonra ertesi gün evine gidebilmektedir. Uygulanacak yönteme göre hastanın tam olarak iyileşme süreci değişebilmektedir. Hemoroid ameliyatı videosu izleyerek süreci yakından takip etmeniz mümkündür.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından, ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak veya sağ taraftaki formu doldurarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …