Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı İyileşme Süreci
377009_286534578069576_1819458124_n

Hemoroid Ameliyatı İyileşme Süreci

Toplumumuzda oldukça sık görülen ve basur da denilen hemoroidal hastalık, bu sorunu yaşayanlara büyük sıkıntılar vermektedir. Makat ve rektumda bulunan kan damarlarının genişlemesi ile hemoroidal hastalık dediğimiz basur meydana gelir. Hemoroidal hastalık gerekli tedbir alınmadığı takdirde ilerlemekte, şişen bu damarlar anüsten çıkacak şekle gelmektedir. Hem dışta hem de içte oluşan hemoroid insana oldukça fazla acı verebilmektedir. Hemoroidal hastalık özellikle ıkınmaya bağlı olarak çıkar ve hamile kadınlarda doğum sonrası sıklıkla görülür.

Hemoroidler kabızlıkla kendini gösterebilirler. Aşırı ıkınma ile meydana gelirler. Bağırsağı boşaltmak için zorlanma, anal kanaldaki damarlarda basınç oluşturabilmekte ve bu damarlar büyüyüp hemoroide neden olabilmektedir. Hemoroidin ırsi olduğuna dair de kanıtlar mevcuttur.

Hemoroidler Nasıl Engellenir?

Hemoroidleri engellemenin en temel şekli bağırsakları boşaltırken basınç uygulamamaktır. Yenilen yemekler bu noktada önemlidir. Bol sıvı tüketilmelidir. Acı yemekler, alkol hemoroidi tetikleyen gıdalardır. Obezite de diğer bir faktördür. Ayakta fazla kalmak ya da fazla oturmak da hemoroidlerin oluşmasında etkilidir.

Doktorla konuşarak bir diyet programı yapabilir, takviye ilaçlarla hemoroidin ilerlemesini engelleyabilirsiniz. Hemoroid ilk safhalarda medikal yöntemlerle engellenebileceği gibi ilerleyen safhalarda yalnızca cerrahi ameliyat ile önlenebilmektedir.

Cerrahi Tedavi Süreci

Hemoroidin cerrahi tedavisinde 4 ayrı yöntem uygulanmaktadır. Açık hemoroidektomi, kapalı hemoroidektomi, stapler hemoroidektomi (dikişsiz), damar mühürleyici cihazlarla dikişsiz hemoroidektomi şeklinde sıralamaktadır. Stapler hemoroidektomi ile dikişler içten, stapler denilen cihazla dikiş atmayı kolaylaştıran bir cihaz ile yapılmaktadır. Hemoroidlerin olduğı dış bölgede dikiş bulunmaz. Hemoroid ameliyatı sonrası ağrı çok azdır. Dikişsiz hemoroidektomide dikiş olmadan damar mühürleyici cihazlarla yapılır. İyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hangi yöntemin kullanılacağını doktor yapacağı muayeneden sonra karar verecektir. Bu ameliyat ile hemoroidal yapı kesilip alınmakta ve kalan boş kısımlar dikilmektedir. Ne kadar parçanın kesileceği doktorun kendi gözlem ve tecrübelerine kalmıştır.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastanın bir gün hastanede gözetimde kalması istenir. Hasta ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkabilir. Hemoroid ameliyat sonrası beslenmede sıkıntı yoktur. Hasta ağızdan gıda almaya başlayabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet önemlidir. İlk tuvalete çıkış doktor tarafından gözlemlenir. Hasta ilk seferinde acı duyabilir hatta kan da gelebilir. Bu normal karşılanır. Hasta ertesi gün evine çıkabilmektedir. Hemoroid ameliyatı olanlar bu süreci oldukça hızlı atlatmaktadırlar.

Hemoroid ameliyat fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak internette fiyat belirtmek doğru olmadığından hemoroid ameliyatı fiyatlarını irtibat telefonu olan 0 212 644 22 00 arayarak öğrenebilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …