Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı ile Kalıcı Çözüm
812146_detay

Hemoroid Ameliyatı ile Kalıcı Çözüm

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidal hastalık tedavi edildiği takdirde büyük bir sıkıntıdan kurtulmak mümkündür. Makatta ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumdaki kan damarlarının şişmesi ile meydana gelen hemoroidal hastalık toplumun 3’te 2’sinde görülmektedir. Sosyal yaşamda da oldukça sıkıntılı anlara sebebiyet veren hemoroidal hastalığın tedavisinde ilk evrelerde doktor tavsiyeleri ile medikal yöntemler kullanılabilir.

Hemoroidal Hastalıkta Medikal Yöntemler

Hemoroidal hastalık belirtileri özellikle tuvalet sırasında ağrı, yanma ve kan gelme şeklindedir. Hemoroidal yapı bazen içte olabilmekle beraber dışa kadar çıkabilmektedir. Birinci ve ikinci evrelerdeki hemoroidal yapılarda ağrı kesiciler, kremler, fitil ve oturma banyoları tavsiye edlmektedir. Doktorun da tavsiyeleri ile yapılacak olan medikal yöntemler ilk evrelerde hemoroidi ilerlemeden durdurmaktadır. İkinci evrede uygulanan lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışınlar ile hemoroidal yapının tedavisi şeklinde seçenekler mevcuttur.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Yöntem

Hemoroidal hastalık eğer 2. Evreyi geçmişse genellikle cerrahi yöntem uygulanır. Cerrahi yöntemde 4 farklı uygulama vardır. Bunlardan biri klasik yöntem olan açık hemoroidektomidir. Neşter veya kesici bir alet ile yapılmaktadır. Spinal anestezi ile yapıldığı içi hasta belden aşağısını ameliyat boyunca hissetmez. Diğer bir yöntem olan Longo yöntemi, stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile içten dikişli şekilde yapılmaktadır. İçten dikiş atıldığı için dış kısımda bir şey yoktur. Oldukça yaygın olan bu yöntem sağlıklı sonuçlar vermektedir. Dikişsiz hemoroidektomi dediğimiz diğer bir yöntemde ameliyat damar mühürleyici cihazlar ile yapılır ve dikiş yoktur. Halk arasında laser tedavisi olarak bilinen radyofrekans yönteminde hemoroidal şişmiş yapı radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile bu yöntem oldukça popüler bir hale gelmiştir. Hemoroid ameliyatı olanlar bu yöntemden oldukça memnun kalmaktadırlar.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra yürüyebilmektedir. Hasta ağızdan beslenmeye başlayabilir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalete çıkış önemlidir. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama ve ağrı ilk tuvalete çıkışta görülebilir. Bu normal karşılanır. Hasta bir gece gözetim amaçla hastanede kaldıktan sonra ertesi gün doktor tavsiyeleri ve ilaçlar ile taburcu olur. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemli olduğundan doktorun vereceği diyet tavsiyeleri mutlak suretle uygulanmalıdır.

Hemoroid Ameliyat Fiyatları

Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneye göre değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılan bu ameliyatın fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz irtibat numarası 0 212 644 22 00’ı arayabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan soruları anında sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …