Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı ile Basur Derdinden Kurtulun
shutterstock_717895421

Hemoroid Ameliyatı ile Basur Derdinden Kurtulun

Hemoroid ameliyatı, halk arasındaki adıyla basur diye bilinen hastalığın tedavisi anlamına gelmektedir. Basurun tanımına bakacak olursak, makat ve rektum’daki (kalın bağırsağın son kısmı) damarsal yapıların şişmesi durumudur. Bu damarların şişmesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenler genellikle ıkınmaya bağlı olarak gelişmektedir. Gebelik, prostat, karaciğer rahatsızlıkları, ayakta uzun süre kalma veya uzun süreli oturma, kronik öksürük, ishal ve kabızlık hemoroidal hastalığın ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerdir. Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilirken ilerleyen evrelerde cerrahi ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Hemoroidal Hastalığın Medikal Tedavisi Nasıldır?

Hemoroidal hastalık 1. ve 2. evrede doktor önerileriyle medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile düzenli olarak yapılması önerilen oturma banyolarıdır. Ayrıca 2. evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak tedavisi şeklindedir. İkinci evredeki hemoroidal hastalık bu şekilde tedavi edilebilmektedir. 3. ve 4. evreye gelmiş hemoroidal hastalık için ise cerrahi yöntem kullanılmaktadır.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Tedavi

Hemoroidal hastalıkta dört farklı cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntem dediğimiz açık hemoroidektomidir. Bu yöntemde klasik kesici aletler neşter (bistün) kullanılır. Hasta spinal anestezi ile uyuşturulduğundan belden aşağısını hissetmeyecektir. Diğer bir yöntem Longo yöntemi oldukça sık uygulanan ve başarılı olan bir yöntemdir. Bu yöntemde stapler adı verilen tek kullanımlık aletler kullanılmaktadır. İçten dikiş yapıldığı için dışta herhangi bir dikiş olmaz. İyileşme süreci de oldukça hızlıdır. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise zararlı şişmiş yapı radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Lazerle hemoroid ameliyatı videosu izleyerek bu yöntemin uygulanışını görebilirsiniz. İlerleyen teknoloji ile bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Dikiş kullanmadan yapılan diğer bir ameliyat ise dikişsiz hemoroidektomi dediğimiz dikişsiz yöntemdir. Bu yöntemde damar mühürleyici aletler kullanılmakta ve dikiş atılmamaktadır. Hemen hemen bütün yöntemler aynı sonucu verdiği için birbirlerinden çok büyük üstünlükleri yoktur. Hangi yöntemin uygulanacağı hemorodal hastalığın evresine ve doktor muayenesine bağlıdır. Koloskopi ile yapılacak değerlendirme ile doktor bu süreç hakkında hastayı bilgilendirecektir. Kullanılan bu yöntemler ile hemoroid ameliyatı artık daha kolay.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Süreç

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Bir gece gözlem amaçlı hastanede kalacak olan hasta ertesi gün evine gidebilmektedir. Hasta, hemoroid ameliyatı sonrası bakımına özen göstermelidir. Doktorun vereceği ilaç ve kremler kullanılmalıdır. Oturma banyoları da ihmal edilmemelidir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme de oldukça önemlidir. Doktorun vereceği diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi uygulanacak yönteme ve hastalığın evresine göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 hafta içerisinde tam manasıyla iyileşmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatı önemli bir ameliyattır ve uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye farklılık gösterebileceği gibi Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, yan taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …