Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyatı Artık Daha Kolay
shutterstock_94130974

Hemoroid Ameliyatı Artık Daha Kolay

Hemoroidal hastalık, halk arasında basur olarak bilinir ve oldukça acı veren bir rahatsızlıktır. Hemoroidin ortaya çıkmasında pek çok etmen vardır. Hemoroid belirtileri görüldüğü takdirde erkenden alınacak tedbirler ile hemoroid ilerlemeden tedavi edilebilir. Hemoroid; anüste ve rektumda bulunan yumuşak damarsal yapıların şişmesi durumudur. Bu damarsal yapı bazen o kadar şişer ki makattan dışarı çıkacak duruma gelir. İlk evrelerde bu yapı elle içeri itilebilirken ilerleyen evrelerde içeriye sokulamayacak kadar genişler ve ağrı yapar.

Hemoroidal hastalığın nedenlerine gelirsek; ayakta fazla durmak veya iş gereği sürekli oturarak çalışmak, karın basıncını arttıran fonksiyonların oluşması, kronik öksürük, hamilelik, kabızlık, ağır kaldırma, obezite, prostat ve karaciğer rahatsızlıkları hemoroidal hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir.

Hastalığın en bariz belirtisi kanamadır. Büyük tuvalet esnasında meydana gelen damla şeklinde kanama hemoroidin en büyük habercisidir. Makatta yanma, ağrı, kaşınma meydana gelebilir. Bazen bu ağrılar dayanılmayacak şekilde olur. Bu tip belirtilerde gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Eğer zamanında tedbir alınmazsa hemoroid ilerleyebilir ve anüsten dışarı çıkacak raddeye gelebilir. Bu durumda makattan dışarıya çıkan hemoroidal yapı içeriye itilemez ve çok acı verir.

Hemoroid tedavisi ilk evrelerde medikal yöntem ile yapılabilir. Fitiller, kremler, ağrı kesiciler ve düzenli oturma banyosu ile hemoroid kontrol altına alınabilir. İlk iki evrede uygulanacak bu medikal yöntemler hemoroidi ilerlemeden kontrol altına almanın yoludur. Bunun dışında ilerlemiş hemoroidler için cerrahi müdahalede bulunulur. 2. Evrede olan hemoroidlere lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir. Üçüncü ve dördüncü evredeki ameliyat için klasik yöntemde cerrahi müdahale uygundur. Özel alet kullanılarak tüm yastıkçıkların bulunduğu katı daire şeklinde alınan yöntem uygulanır. Stapler (longo) yöntemi ile makatta sarkmaya neden olmuş hemoroidal yapılar stapler adı verilen tek kullanımlık cihazla alınmaktadır. Yine bir başka yöntem olan laser yöntemi de ısı kaogulasyon yöntemidir ve doğru bir şekilde uygulandığında iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Hemoroid ameliyatı olanlar bu sürecin oldukça rahat geçtiğini söylemektedirler.
İnternette hemoroid ameliyatı canlı izleyerek konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Lazerle hemoroid ameliyatı videosu ile lazerli yöntemi de yakından görme şansına erişebilirsiniz.

Hemoroid ameliyatı ne kadar diye sorulacak olursa, hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …