Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyat Şart Mı?
basur-agrisi

Hemoroid Ameliyat Şart Mı?

Hemoroid dediğimiz ve halk arasında basur olarak bilinen damar şişmesi, oldukça acı veren bir durum olduğu gibi günlük yaşamı da kabusa çeviren bir rahatsızlıktır. Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilirken ilerleyen evrelerde cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hemoroidin en büyük habercisi makattan gelen kandır. Büyük tuvalet sırasında makattan gelen kan ile hemoroidal hastalığın ilerlediğini anlayabiliriz. Hemoroidal hastalığa karşı alınabilecek medikal tedbirler; ilaçlar, kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile düzenli olarak uygulanacak oturma banyolarıdır. Bu ilk iki evrede hemoroidal yapının ilerlemesini engelleyecektir. Ayrıca ikinci evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde enjeksiyonu, kızılötesi ışınlarla tedavi yöntemleri oldukça işe yaramaktadır.

 

Hemoroidal hastalık üçüncü ve dördüncü evrede cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Cerrahi yöntemler dört farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntem dediğimiz neşter (bistün) veya kesici aletler ile yapılan ameliyattır. Spinal anestezi altında uyuşturulan hasta belden aşağısını hissetmediği için herhangi acı veya ağrı olmaz. Diğer bir ameliyat türü olan dikişsiz hemoroidektomi de dikiş atılmaz. Damar mühürleyici aletler ile ameliyat yapılır ve iyileşme süreci de bir o kadar kısa olur. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntemi olarak bilinen radyofrekans yönteminde şişmiş hemoroidal dokular radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Teknolojinin de gelişmesi ile bu yöntem oldukça ilgi görmektedir. Hemoroid ameliyatı olanlar bu yöntemden oldukça memnun kalmaktadırlar. Bir diğer yöntem olan ve oldukça sık tercih edilen Longo yönteminde stapler adı verilen tek kullanımlık aletler ile içten dikiş atılmaktadır. Bu şekilde dış kısımda herhangi bir dikiş olmaz. İyileşme süreci de hızlı olur. Hangi yöntemle ameliyat edileceği hemoroidal yapının durumuna ve doktorun gözlemlerine bağlı olarak seçilmektedir. Bu ameliyat yöntemlerinin birbirinden üstün yanları yoktur.

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise ameliyatın yöntemi ve zarar görmüş dokuya göre değişebilir. Ortalama 3 hafta ile 6 ay arasında değişen iyileşme süreci oldukça rahat bir şekilde atlatılır.

Hemoroidal doku hastaya büyük acı verebilmektedir. Bu nedenle erken tedbir almakta fayda vardır. Hemoroid ameliyatı sonrası hasta hayata yeniden başlamış gibi hissedecektir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun bir şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyat fiyatlarını irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir veya sağ taraftaki formu doldurarak anında öğrenebilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …