Anasayfa / Genel / Hemoroid Ameliyat Çeşitleri
fft85_mf2374288

Hemoroid Ameliyat Çeşitleri

İnsanların sağlığını ciddi manada tehdit eden hemoroidal hastalık alınacak önlemler ile erkenden tedavi edilebilir. İhmale gelmeyen hastalıklardan biri olan hemoroidal hastalık, halk arasındaki adıyla basur ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edildiği takdirde ilerlemeden önlenebilir. Bu medikal yöntemler kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile oturma banyosu şeklindedir. 4 evresi bulunan hemoroidal hastalığın yani basurun ilk iki evresinde medikal yöntemler uygulanabilir. İlerleyen evrelerde cerrahi müdahale gerekmektedir.

Dördüncü evreye gelen hemoroidal hastalıkta damarlar artık hep şiş durumdadır ve makattan dışarı çıkmaktadır. Bu evrede yapılacak en mantıklı şey cerrahi ameliyattır. Buradaki amaç oturmaya, dışkılamaya engel olan şişmiş damar yastıkçıklarının alınmasıdır. Hemoroid ameliyatı lokal anestezi altında spinal anestezi denilen bel altının uyuşturulması ile yapılır. Genellikle ikinci evredeki hemoroidal yapılarda lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılır ve şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir.

 

Hemoroid Ameliyatı Cerrahi Yöntemler

3. ve 4. evrelerde neşter ile yapılan klasik yöntem cerrahi işleminin yanı sıra, longo yöntemi, radyofrekans, damar mühürleyici cihazlarla yapılan hemoroidektomi yöntemleriyle yapılabilir. Longo yönteminde stapler denilen tek kullanımlık aletler ile içten dikiş yapılmaktadır. Dış kısımda dikiş bulunmadığı gibi iyileşme süreci de oldukça kısadır. Damar mühürleyici cihazlar ile yapılan ameliyatta ise dikiş yoktur. İyileşme süreci de oldukça sağlıklı bir şekildedir. Günümüzde oldukça popüler olan ve halk arasında lazerli tedavi diye bilinen radyofrekans yönteminde kesme işlemi radyo dalgalarıyla yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı sonrası ağrı olabilmektedir fakat bu ağrı kesici ve merhemlerle dindirilir. Kısa bir süre zarfında hasta eski yaşantısına geri döner. Yine hemoroid ameliyatı sonrası kaşıntı, kanama hafiften olabilir. Ama bunlar geçicidir.

Hangi yöntemin uygulanacağına doktor muayeneden sonra karar vermektedir. Kullanılacak yöntemlerin birbirilerinden büyük üstünlükleri yoktur. Hemoroid ameliyatı sonrası bakım ise oldukça önemlidir. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat çekmekte fayda vardır. Hemoroid ameliyatı sonrası doktorun tavsiyeleri ile diyete başlanmalıdır. Alkol ve asitli içecekler ile acı yemekten uzak durulmalıdır. Ara ara oturma banyoları yapmak makat bölgesini rahatlatacaktır. Ayrıca kabız olmamaya dikkat etmek gerekir.
Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Hemoroid ameliyatında doktorun önemi göz ardı edilmemelidir. Alanında uzman doktorları tercih etmek önemlidir. Özel Meltem Hastanesi alanında uzman cerrahları ile bu hizmeti vermektedir. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını ana sayfadaki numarayı arayarak veya sağ taraftaki formu doldurarak öğrenebilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …