Anasayfa / Genel / Hemeroid Ameliyatı Sonrası Ne Yenmeli
hemoroid-ameliyatlari-görüntüleri

Hemeroid Ameliyatı Sonrası Ne Yenmeli

Yöntem ne olursa olsun hemoroid ameliyatı olanlar süreçten oldukça memun kalmaktadırlar. Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci de rahat olduğundan insanlar iç rahatlığı ile hemoroid ameliyatı yaptırmaktadırlar. Hemoroid ameliyatının pek çok yöntemi vardır. Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle oldukça uygun ve ağrısız yöntemler ile hemoroid ameliyatı oldukça kolay şekilde yapılmaktadır.

Hemoroidin görülme nedenleri nedir dersek, hemoroid makatta bulunan toplardamarların şişmesi durumudur. Bu damarların şişmesi ile dışkılamada kan meydana gelmekte, ağrı ve acı ile gündelik yaşamı zora sokmaktadır. Ağır kaldırma, uzun süre ayakta durma, iş gereği uzun süre oturma, kabızlık, ishal, gebelik, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, kronik öksürme hemoroidi tetikleyen unsurlardır. Ikınmaya bağlı olarak oldukça sık görülen hemoroidal hastalık erken süreçte tedavi edilmezse ilerideki evrelerde çok daha sıkıntılı zamanlar yaşatabilmekte, ancak cerrahi yöntem ile tedavi edilebilmektedir.

Hemoroidal hastalığın en büyük belirtisi kanamadır. Dışkılama sırasında damlama şeklinde kan gelebileceği gibi makatta ağrı, yanma, kaşıntı meydana gelir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde bir doktora başvurulmalı ve medikal destek alınmalıdır. Doktorun önerileri doğrultusunda kremler, fitil ve ağrı kesiciler ile oturma banyoları sayesinde hemoroidin şişliği giderilebilir. İlk iki evrede uygulanabilecek medikal yöntemler ile bu sorundan erkendne kurtulmak mümkündür. Fakat 3 ve 4. evrelerdeki hemoroidler için cerrahi müdahale şarttır.

Hemoroid Ameliyatında Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Hemoroidal hastalık cerrahi tedavileri çok çeşitlidir. Özellikle son dönem teknolojinin de ilerlemesiyle cerrahi işlemler çok çeşitli bir hal almış ve bu teknoloji ile ameliyat süreci oldukça kolaylanmıştır. Klasik cerrahi yönteminde açık ve kapalı hemoroidektomi uygulamaları bulunmaktadır. Bunlar dikişli ve dikişsizdir. Longo hemoroid ameliyatı denilen yöntemde, Stapler denilen aletler ile dikişler içten yapılmaktadır. Oldukça sık kullanılan bu yöntemde ağrı azdır ve iyileşme süreci hızlıdır. Dikişsiz hemoroidektomi ise dikiş yapılmadan damar mühürleyici aygıtlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu yöntem de oldukça sık kullanılmaktadır ve ağrı oldukça azdır. Halk tarafından hemoroid ameliyatı lazerli tedavi olarak bilinen radyofrekans yöntemi ile kesme işlerimi de oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Hangi yöntemin uygulanacağına doktor muayeneden sonra karar verecektir.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hemoroid ameliyatı sonrası beslenme önemlidir. Alınacak gıdalar hemoroidi tetiklemeyecek şekilde olmalıdır. Lifli gıdalara ağırlık verilmeli, oturma banyoları ara ara yapılmalı ve kabız olmaktan kaçınılmalıdır. Alkol ve acılı yemeklerden uzak durmak gerekir. Hemoroid ameliyatı sonrası kanama ilk tuvalet esnasında meydana gelebilir. Ama bu beklenen bir şeydir. Endişe edilmesine gerek yoktur. Hasta ilk gece gözetimde kaldıktan sonra ertesi gün evine gidebilir, 4-5 gün içerisinde sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise oldukça uygundur. Hemoroid ameliyatı kaç para diye sorulursa, Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyat fiyatlarını herkesin yararlanabilmesi için uygun tutmakta, bu dert ile boğuşan herkesi bu sorundan kurtarmayı amaçlamaktadır. Etik olarak fiyat belirtmek doğru olmadığından ana sayfadaki irtibat numarasını arayarak hemoroid ameliyatı fiyatlarını öğrenebilir, sağ tarafta size ayrılmış formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …