Anasayfa / Genel / Hamilelikte Hemoroid Ameliyatı
280920120815249828781_2

Hamilelikte Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid diğer adıyla basur, düzenli beslenme alışkanlıkları olmayan veya bazı rahatsızlıklar karşısında tedbir almayan kişilerde fazlasıyla görülmektedir. Hemoroid ameliyatı ilerleyen tıp teknolojisi ile şimdi oldukça rahat bir şekilde yapılmaktadır. Hemoroid, anüste ve rektumda bulunan kan damarlarının genişlemesidir. Bu genişleme ile birlikte hasta tuvalet sırasında acı çeker, makat bölgesinde yanma, ağrı hisseder. Hemoroidin en büyük belirtisi büyük tuvalet sırasında makattan kan gelmesidir. Bunun dışında makattaki yanma hissi, otururken acı çekme hemoroidin belirtileridir.

Hamilelikte Hemoroid Ameliyatı Olmanın Sakıncası Var Mıdır?

Hemoroid en çok hamilelikte, kabızlık, ishal, ayakta fazla durma veya iş gereği fazla oturma, karaciğer rahatsızlıkları, prostat, kronik öksürük veya kötü tuvalet alışkanlıkları bulunan kişilerde görülür. Hamilelikte hemoroidal hastalığın görülme sebebi kan hacminin artmasına bağlı olarak vücudun alt yarısında toplar damar içi basıncın artmasıdır. Akım yavaşladığında yüzeysel toplardamarlarda varisleşme görülür. Ve bacaklarda, anüs bölgesinde varisleşmeler başlar. Gebelikte eğer dayanılmayacak kadar şiddetli ağrılar mevcut ise lokal anestezi ile bölge tedavi edilir. Gebelikten sonra hemoroidlerde bir iyileşme söz konusu olduğundan gebelikte hemoroid ameliyatı son seçenektir. Daha çok medikal yöntemlerle bu süreci atlatmak en sağlıklısıdır.

Hemoroidal hastalığın belirtisi dahilinde hemen uzman bir doktora görünülmelidir. Hemoroidal hastalık ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. İlk evrede doktorun da tavsiyesi ile kullanılacak merhem, fitil ve ağrı kesiciler ile hemoroid kontrol altına alınabilir. Bunun dışında oturma banyoları da makat bölgesini rahatlatacaktır.

Hemoroidal Hastalıkta Cerrahi Tedavi

Hemoroidal hastalığa karşı 2. evrede lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu ya da kızılötesi ışın kullanılarak şişmiş yastıkçıklar tedavi edilebilir. 3. ve 4. evrelerde şişmiş yastıkçıklar cerrahi yöntem ile alınır. Cerrahi yöntemde 4 ana şekil vardır. Bunlarda biri klasik ameliyat dediğimiz açık hemoroidektomidir. Neşter veya kesici aletler ile lokal anestezi altında şişmiş yastıkçıklar alınır. Diğer bir yöntem olan ve sıklıkla kullanılan longo yöntemi, stapler adı verilen içten dikiş yapmayı sağlayan aletler ile yapılır. Bu sayede dış kısımda dikiş olmaz. İyileşme süreci oldukça hızlıdır. Diğer bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomide damar mühürleyici cihazlar kullanılır. Bu yöntemde dikiş kullanılmaz. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer olarak bilinen radyofrekans yönteminde ise şişmiş hemoroidal doku radyo dalgalarıyla kesilmektedir. Bu yöntem gelişen tık teknolojisi ile birlikte oldukça sık kullanılan ve başarılı sonuçlar veren bir yöntem olmuştur.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta bir gece gözlem amaçlı hastanede kalır. İlk tuvalete çıkış önemlidir. İlk tuvalette kanama ve ağrı olabilir, bu doğal karşılanır. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmede bir sorun yoktur ağızdan beslenmeye başlanabilir. Ayrıca hemoroid ameliyatı sonrası doktorun uygun gördüğü diyet programı mutlak suretle uygulanmalıdır.

Hemoroid Ameliyatı Fiyatları

Hemoroid ameliyatının ekonomik boyutuna bakarsak ve hemoroid ameliyatı kaç para diye sorarsak, hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle birlikte Özel Meltem Hastanesi’nde oldukça uygun şekilde yapılmaktadır. Hemoroid ameliyat fiyatlarını öğrenmek için 0 212 644 22 00’ı arayabilir, sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

 

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …