Anasayfa / Genel / Gebelikte Hemoroid Ameliyatı
gebelikte-hemoroid

Gebelikte Hemoroid Ameliyatı

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroidal hastalık pek çok evrede insana sıkıntılı anlar yaşatmaktadır. Öyle ki sosyal yaşamda da olumsuz etkilerini gördüğümüz hemoroidal hastalık erken tedavi edilmez ise ileride daha büyük sorunlara sebep olmaktadır. Hemoroidal hastalık dediğimiz basur, makat ve rektumda bulunan kan damarlarının şişmesiyle meydana gelir. Bu şişme sonucu makat bölgesinde yanma, ağrı, kanama görülebilir. Hemoroidal hastalık daha çok hamile kadınlarda, ayakta fazla duranlarda, prostat sorunu yaşayanlarda, karaciğer rahatsızlığı olanlarda, kabızlık, ishal sorunu yaşayanlarda ve kronik öksürük problemi ile karşı karşıya olanlarda sıklıkla görülür. Hemoroid ameliyatı gebelikte ıkınmaya bağlı olarak oldukça yaygın görülmektedir.

Hemoroidal hastalık yani basur ilk evrelerde medikal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu medikal yöntemler ilaçlar, ağrı kesici, fitil, kremler ve düzenli olarak yapılacak oturma banyolarıdır. Hemoroidal hastalık ilk evrelerde daha kolay tedavi edilebilmektedir. İkinci evrede uygulanacak lastik bant uygulaması, kurutucu madde injeksiyonu, kızılötesi ışınlar ile tedavi hemoroidal hastalığı 3. evreye geçmeden durdurmanın yollarındandır.

Hemoroidal hastalık 3. ve 4. evrelerinde cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Cerrahi yöntem 4 farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan birincisi klasik yöntem dediğimiz neşter ve kesici aletler ile yapılan ameliyattır. Hastaya spinal anestezi uygulandığı için ameliyat sırasında belden aşağısını hissetmez. Ameliyat oldukça rahat geçer. Diğer bir yöntem olan Longo yönteminde ise ameliyat stapler adı verilen içten dikiş atmaya yarayan aletler ile yapılır. Dikişler içten yapıldığı için dış kısımda bir şey yoktur. Longo yöntemi de oldukça sık tercih edilir. Başka bir yöntem olan dikişsiz hemoroidektomide damar mühürleyici aletler kullanılır. Bu aletler vasıtasıyla dikiş atmaya gerek kalmaz. Halk arasında hemoroid ameliyatı lazer yöntem olarak bilinen radyofrekans yönteminde şişmiş damarlar radyo dalgaları ile kesilmektedir. Teknolojinin de gelişmesiyle oldukça sık tercih edilen bu yöntem yüz güldüren sonuçlar vermektedir. Hemoroid ameliyatı olanlar oldukça memnun kalmaktadırlar.

Hemoroid ameliyatı sonrası hasta 4-5 saat sonra ayağa kalkabilmektedir. Ağızdan beslenmeye başlayabilmektedir. Hemoroid ameliyatı sonrası tuvalet ilk seferinde biraz zor olabilir. Kanama veya ağrı ilk seferde normal sayılır. Hemoroid ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Doktorun vereceği diyet programı mutlaka uygulanmalıdır.

Hamilelikte Hemoroid Ameliyatı

Gebelikte hemoroid hastalığı oldukça sık görülür.z bunun nedeni ıkınmaya bağlı olarak damarlarda genişleme olmasıdır. Hamilelikte hemoroid ameliyatı en son tercih olmalıdır. Doktor hamile kadına en uygun ilaçlar ve fitil desteiğini vererek hemoroidi en rahat şekilde atlatmasına yardımcı olur. Hamilelik sonrası hemoroidal yapı kendiliğinden yok olacağı için cerrahi yöntem en son tercih olmalıdır.

Hemoroid ameliyatı fiyatları ise hastaneden hastaneye değişmektedir. Özel Meltem Hastanesi hemoroid ameliyatını oldukça uygun şekilde yapmakla beraber uzman kadın doktorları ile hizmetinize hazır beklemektedir. Hemoroid ameliyatı fiyatlarını irtibat numarası olan 0 212 644 22 00’ı arayarak öğrenebilir veya sağ taraftaki formu doldurarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …