Anasayfa / Genel / Dış Hemoroid Ameliyatı
10953

Dış Hemoroid Ameliyatı

Makat ve rektumda bulunan kan damarlarının genişlemesi ile hemoroidal hastalık meydana gelir. Toplumda oldukça sık görülen hemoroidal hastalık gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ilerlemekte hatta bu şişen damarlar anüsün dışına kadar bile çıkabilmektedir. Hem dışta hem içte oluşan hemoroidal hastalık insana büyük sancı verebilmektedir. Ikınmaya bağlı olarak oldukça sık görülen hemoroidal hastalık, özellikle hamile bayanlarda doğum sonrası görülür. Yine ayakta uzun süre kalma veya uzun süreli oturma durumları hemoroidal hastalığa neden olabilmektedir. Obezite ve karaciğer hastalıkları da hemoroidi tetikleyen unsurlardır.
Hemoroidin belirtileri ise makatta, ağrı, şişlik, yanma şeklinde kendini belli eder. İç çamaşırda görülebilen akıntı, büyük tuvalet sonrası damla şeklinde kanamalar hemoroidin belirtisidir. Bu tip şikayetleri olan hastalar fiziki muayenenin yanı sıra endoskopik muayene de olmalıdır. Hemoroid ameliyatı izleyerek konu hakkında fikir sahibi olursunuz. Bunun için internette bulacağınız hemoroid ameliyatı videoları faydalı olacaktır. Hemoroid ameliyatı videosu izleyerek konu hakkında bilgi alan hastalar, sürece daha yakından adapte olabilmektedir.


Hemoroidal hastalık eğer ilk aşamalardaysa bu hastalık medikal yöntemlerle ortadan kaldırılabilmektedir. Doktorun duruma göre önereceği diyetler, fitil ve ağrı kesiciler, oturma banyosu ile kremler hastalığın ilerlemesini önlemektedir. Hastalık 4. dereceye geldiğinde ise cerrahi tedavi şart olmaktadır. Cerrahi tedavi günümüzde gelişen teknoloji ile oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Klasik yöntem, spinal anestezi altında yani hastanın belden aşağı kısmı uyuşturularak yapılır. Ameliyatta yastıkçık denilen hemoroidal yapı kesilmekte, meydana gelen açıklıklar ise dikilmektedir. Kesme işlemleri yönteme göre neşter, lazer, radyofrekans, elektrokoter vasıtası ile yapılmaktadır.

 
Ameliyatta ne kadar dokunun çıkarılacağı doktorun gözlemlerine bağlıdır. Çok fazla doku çıkarıldığı takdirde makat darlığı gelişimi riski oluşabilir. Uzman cerrah burada doğru ayarlamaları yapmalıdır. Cerrah kesilip dikilen yerlerde nasırlaşma ve yara iyileşme süreçlerini göz önüne almalıdır.

 
Bu ameliyat ile kanal örtüsündeki sağlam yerler bırakılır, şişmiş kısımların çoğu alınır. Ameliyat sonrası doktor hastanın bir gün hastanede kalmasını ister. Akşam hastanın durumu gözlemlenir. Hasta ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkabilir, ağızdan beslenebilir. İlk tuvalete çıkış biraz sancılı olabilir. Hafif ağrı ve kanama doğal karşılanır. Dışkılama sonrası sıcak su banyosu yaptırılır.
Hemoroid ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye değişmekle beraber Özel Meltem Hastanesi bu ameliyatı en uygun şekilde yapmaktadır. Etik olarak fiyatları internette belirtmek doğru olmadığından irtibat numarası 0 212 644 22 00’ı arayarak hemoroid ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilir, sağ kısımdaki formu doldurarak aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bu Haberimizi Okudunuz mu?

botoks-hemoroid

Botoksla Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Makat çatlağı (Anal fissür) bayanlarda daha sık görülen makat bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Bayanlarda …